18.08.2008 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda obilovin bude na Hané letos vyšší

Letošní úroda obou hlavních obilovin pěstovaných v Olomouckém kraji bude zřejmě vyšší než loňská. Podle červencových odhadů, které zveřejnil Český statistický úřad, by pěstitelé z regionu měli sklidit o 3,8 procenta více ozimé pšenice. Prognóza produkce ječmene jarního je ještě příznivější, hovoří o meziročním nárůstu o 22,7 procenta.

Statistici očekávají, že zemědělské podniky z Olomouckého kraje sklidí z polí 279.700 tun ozimé pšenice při průměrném výnosu 5,5 tuny z hektaru. Loňská úroda této obiloviny v regionu dosáhla 269.467 tun a její průměrný výnos tehdy činil 5,38 tuny z hektaru. Pšenice ozimá letos zabírala téměř polovinu osevní plochy v kraji.
V případě ječmene jarního, který letos rostl v regionu na 40.226 hektarech, červencová prognóza hovoří o úrodě 189.858 tun a průměrném výnosu 4,72 tuny z hektaru. Loňská představovala 154.690 tun při průměrném výnosu 3,79 tuny z hektaru.
Lepší výsledky než loni průběžně hlásí i vedení olomoucké Agrární komory (AK). Upozorňuje ale, že celková čísla na konci žní mohou být nižší než stávající. "Výnosy dosud nesklizeného obilí budou vlivem bouřek nižší. Přesto si myslím, že i konečné letošní výnosy budou lepší než loňské, horší však než předloňské," řekl začátkem týdne novinářům ředitel olomoucké AK Miloš Porč.
Podle předsedy olomoucké AK Drahomíra Tobiáše se bouřky letošního léta podepsaly také na kvalitě obilí, které zasáhly deště. "Kvalita jde dolů, a v důsledku toho bude nadbytek krmného obilí. Naopak potravinářské pšenice nadbytek nebude, zemědělským podnikům proto radím, aby nyní neprodávaly a počkaly na lepší ceny," uvedl Tobiáš.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down