10.09.2008 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda přeje i pivovarům

Dobrou sklizeň ječmene i úrodu chmele a také kvalitu těchto svých hlavních surovin si letos pochvalují pivovarníci. Pokles osevních ploch jarního ječmene vyrovnaly vyšší výnosy. Roste export piva, v zahraničí stoupá i zájem o slad. Marketingovou výhodou bude označení České pivo.

Za příznivý pro kvalitu surovin označil na kulatém stole Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS) letošní rok ředitel Výzkumného ústavu pivovarnického a sladařského Karel Kosař. Hektarové výnosy jarního ječmene, který se používá na výrobu sladu, se podle něj letos pohybují těsně pod pěti tunami, zatímco loni nedosáhly ani čtyř tun. Celkově by se mělo sladovnického ječmene letos sklidit 1,7 milionu tun. Kosař je spokojen i s parametry jakosti pro sladařské účely. Klíčivost je dobrá, hodnoty obsahu bílkovin a škrobu lepší než loni.
Plocha chmelnic je stejná jako loni, výnos chmele je však vyšší, a to 1,1 t/ha. Odhad sklizně se podle Kosaře pohybuje kolem 5950 tun. Výsledky prvních analýz z probíhající sklizně nasvědčují tomu, že obsah hořkých alfakyselin, který je pro jakost chmele rozhodující, bude letos vyšší než loni.
Klesající ceny sladovnického ječmene podle výkonného ředitele svazu Jana Veselého pivo nezlevní. Dnes uváděné ceny se, jak uvedl, vztahují jen na malé množství sladovnického ječmene, které se obchoduje na trhu. Většinou jej však zemědělci prodávají přímo sladovnám za předem sjednané ceny a zálohy za něj mají již dávno proplacené. Na cenu piva mají také velký vliv rostoucí náklady na energie a pohonných hmot.
V prvním pololetí letošního roku vystavily tuzemské pivovary podle Veselého 9 872 848 hektolitrů piva. Je to o 51 tisíc hektolitrů méně než za stejné období loňského roku, přitom však jde o druhý největší výstav v dějinách našeho pivovarnictví. Tuzemská spotřeba za první pololetí sice meziročně poklesla o 2,3 procenta, pokračoval však růst exportu, který o 7,8 procenta překročil výsledek stejného období loňského roku a dosáhl rekordní úrovně. Nejvýznamnější odběratelem našeho piva zůstává Německo, na druhém místě se drží Slovensko, na třetí příčce však Velkou Británii vystřídalo Rusko a doposud šesté Švédsko předběhlo USA.
Podle mluvčího svazu Josefa Vacla ze žádného členského státu nepřišly námitky proti registraci ochranného zeměpisného značení České pivo. Je tedy již prakticky jisté, že tuzemské pivovary budou moci toto označení používat. Není to však samozřejmě povinné. Vztahuje jen na pivo vyráběné z našich tradičních surovin tradiční technologií. Kdo tuto podmínku splní, bude moci značku, která je marketingovou výhodou, využívat.
Klíčové informace • Sladovnický ječmen i chmel mají letos velmi dobrou kvalitu.
• Ve světě roste zájem o naše pivo i slad.
• Proti návrhu na zeměpisné označení České pivo nebyl vznesen žádný protest.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down