06.05.2013 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda řepky v každých podmínkách

Teprve před pár týdny se otevřelo jaro a pěstitelé budou vzhledem k vývoji řepky vstupovat do porostu naposledy. Na většině území totiž začíná řepka kvést. Výše úrody bude záviset na délce kvetení. Celý průběh jara je atypický a porosty se snaží co nejrychleji doběhnout zmeškané. To může mít v konečném důsledku negativní vliv na výši úrody.

V níže položených lokalitách a v závislosti na odrůdě se porosty postupně dostávají do stadia kvetení, naopak ve výše položených lokalitách začíná fáze prodlužování.

 

Jak podpořit a prodloužit kvetení?

 

Z pohledu fyziologie řepky začíná od období kvetení přesun auxinů z aktivně rostoucích zelených částí řepky do generativních orgánů, do květů. Síla auxinového účinku se zvyšuje po odkvětu a směrem do vytvářejících se šešulí proudí přednostně nejvyšší množství živin.

Aplikací přírodního listového hnojiva se stimulačním a protistresovým účinkem na bázi mořských řas Alga 600 v dávce 0,5 kg/ha se podpoří a zintenzívní tok živin přímo do semen, čímž se zvyšuje HTS a výnos. Velkou výhodou v porovnání s ostatními přípravky s auxinovým účinkem je obsah bioaktivních látek zabezpečujících silnou protistresovou ochranu regulací otevírání a zavírání průduchů a omezením transpirace. Řepka ošetřená tímto přípravkem dokáže v případě přísušku v sobě udržet až o 20 % více vody ve srovnání s neošetřenou kontrolou. Další výhodou je i obsah přírodních giberelinů, které podporují a prodlužují kvetení.

V neposlední řadě touto aplikací udržujeme aktivitu kořenů, které jsou velmi důležité až do fáze zrání semen. V případě, že přijde k redukci kořenů ve stádiu tvorby šešulí až do dozrávání, řepka ztrácí na HTS, a tím pádem i na úrodě, nakolik si nedokáže potáhnout z půdy potřebné množství živin a vody.

 

Intenzivní stimulace a prevence proti nemocem

 

Abychom v co největší míře podpořili tok živin do semen a také udrželi co nejdéle aktivitu kořenů, doporučujeme přípravek Alga 600 kombinovat s přípravkem SoftGuard v dávce 0,8 až 1 l/ha. Jeho hlavním účinkem je silná prevence proti houbovým, bakteriálním a virovým chorobám, synergický účinek s přípravky na bázi mořských řas, zvyšování HTS a podpora růstu kořenů.

V tabulce jsou uvedeny výsledky z lokality Záhorie (rok 2012 – extrémní sucho), kde se ověřovala účinnost přípravku Alga 600 v kombinaci s přípravkem SoftGuard.

 

Výsledky provozního pokusu s řepkou (odrůda Exagone, lokalita Záhorie, rok 2012)

Varianta

Přípravky

Počet aplikací

Výnos (t/ha)

Zvýšení výnosu (t/ha)

Zvýšení výnosu (%)

 

1

Alga 600

3

2,86

 

 

 

2

Alga 600
Softguard++

3

3,44

0,58

20,3

 
 

 

 

 

 

 

Nejlepší cestou, jak zjistit účinnost doporučení firmy Agrobiosfer v praxi, je vyzkoušet si je přímo v podniku. Nových trendů se nebojte, přípravky firmy Agrobiosfer mají za sebou dvacetiletý vývoj a jejich účinnost je ověřena ve více než sto zemích světa.

Pro více informací kontaktujte naše obchodní zástupce a navštivte naši webovou stránku www.agrobiosfer.cz.

Ing. Pavol Krempa, PhD.

obchodní manažer

Agrobiosfer, s.r.o.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down