Úroda řepy v hradeckém kraji stoupla, cukrovar Meziříčí má rekord

Sklizeň cukrovky v Královéhradeckém kraji loni vzrostla o šest procent na 769 tisíc tun a byla nejvyšší za poslední tři roky. Jediný cukrovar v kraji v Českém Meziříčí na Rychnovsku loni dosáhl rekordní výroby 140 tisíc tun cukru. Zemědělci v hradeckém kraji jsou třetími největšími pěstiteli cukrovky v zemi po farmářích ze středních Čech a Olomouckého kraje.

Osevní plochy s cukrovou řepou zemědělci v hradeckém kraji loni zvýšili o šest procent na 11 316 hektarů, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) o konečné sklizni cukrovky. Právě zvětšení osevních ploch bylo důvodem růstu sklizně, protože hektarový výnos loni zůstal na 68 tunách. Na celkové sklizni cukrovky v ČR ve výši 4,4 milionu tun se zemědělci hradeckého kraje podíleli 17 procenty.

Cukrovar v Českém Meziříčí, který patří společnosti Tereos TTD z Dobrovice na Mladoboleslavsku, zpracovává i cukrovku od zemědělců z Pardubického kraje. V uplynulé kampani, která trvala od 12. září do letošního 26. ledna, cukrovar celkem pořezal milion tun řepy, denně 7385 tun. Výroba 140 tisíc tun cukru představovala meziroční nárůst zhruba o 12 procent.

Průměrná cukernatost v rajonech cukrovarů Tereos TTD v Dobrovici a Meziříčí loni činila 18 procent. "Sklizeň cukrové řepy byla ovlivněna nadprůměrně deštivým počasím, kdy v některých oblastech s těžkými půdami bylo mimořádně obtížné řepu z polí dostat," uvedl agronomický ředitel společnosti Karel Chalupný. V obou svých cukrovarech Tereos TTD zpracovala přes tři miliony tun řepy a vyrobila téměř 370 000 tun bílého krystalického cukru.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down