29.06.2006 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda v zaplavených ovocných sadech je ohrožena

Sadaře na Břeclavsku potrápily jarní záplavy. Nyní ovocné sady vysychají díky tropickým teplotám v posledních dvou týdnech. Přesto zaplavené stromy přijdou nejen o letošní úrodu, a ohrožena je i úroda v příštích letech. Navíc jejich odolnost vůči infekcím je oslabena a jsou proto náchylnější k chorobám, předpokládá vedoucí ovocných sadů společnosti Zemos z Velkých Němčic Roman Loskot.

V okolí Velkých Němčic voda zaplavila asi 65 hektarů ovocných sadů, z toho v kritickém stavu je kolem deseti hektarů jabloní, uvedl Loskot. Celkem má společnost Zemos 165 hektarů ovocných sadů. Největší část, 125 hektarů tvoří jabloně, 30 hektarů meruňky a deset hektarů hrušně.
Loskot dodal, že nyní čekají, co stromy udělají. Kořeny stromů začaly odumírat v důsledku styku se zvýšenou hladinou spodní vody. Před dvěma týdny měly stromy kvůli vodě úplně rezavé listy, což svědčí o nedostatku kyslíku a sníženém obsahu chlorofylu," řekl Loskot.
Vedoucí ovocných sadů poukázal také na letošní dlouhou zimu a vysokou sněhovou pokrývku. Na podzim se podle něj přemnožili hlodavci a přezimovali pod sněhem, kde okusovali kořeny stromů. Na jaře museli vytrhat 2500 nejmladších jabloní, dodal Loskot. Ovocnáři Zemosu navíc proti hlodavcům nemohli účinně zasáhnout. Přihlásili se do dotačního programu agroenvironmentálních opatření, který použití jedů na hlodavce loni zakazoval.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down