13.10.2008 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úroda vína bude letos průměrná

Vinaři letos hlásí spíš průměrnou úrodu vína, podobně jako loni. Zástupci vinařů původně čekali velkou sklizeň, v polovině vinobraní je ale zřejmé, že zůstane je průměrná. V průběhu roku se vlivem střídání sucha a dešťů dařilo houbovým chorobám, a tak nastala redukce hroznů, řekl tajemník Svazu vinařů Martin Půček. Průměrný výnos by se měl pohybovat stejně jako loni kolem šesti tun na hektar.

Také cukernatost hroznů je zatím na stejné úrovni jako loni. "Faktem je, že počasí v září nebylo optimální a chybělo nám sluníčko. Průběh roku byl ale zajímavý. Bylo poměrně dost vody a přece jen, pokud mají hrozny dostatek vody, tak mají možnost asimilovat. To znamená, že cukr se tam přece jen projevil," řekl Půček.
Cukernatost podle něj navíc ještě poroste, protože vinaři právě v těchto dnech začínají sklízet pozdější odrůdy. Mezi ně patří například Sauvignon, Chardonnay, Rulandské bílé nebo Tramín.
Vinice letos nasadily nepatrně méně hroznů než v předchozích dvou letech, které se vyznačovaly velmi mírnou zimou. Vinaři přesto očekávali nadprůměrnou sklizeň. Nejrizikovějším obdobím byl letos pro vinaře přelom června a července, kdy se vlivem deštivého a chladného počasí na vinicích rozšířila houbová onemocnění. Nejčastěji šlo o plíseň révovou a padlí révové, které způsobují mimo jiné zasychání dozrávajících bobulí a jejich opadání.
Také loni o kvalitě vín rozhodl až podzim. Od jara panovalo na jihu Moravy velmi suché a tropické počasí a hrozilo, že velká část úrody nedozraje nebo uschne. Paprsky slunce spálily v červenci na jihu Moravy místy až třetinu hroznů. Až v září, pro vinaře na poslední chvíli, několik dní propršelo. Díky dlouhodobým dešťům se omezil růst cukernatosti a vývoj se přenesl do vytváření hmoty a aromatických látek.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down