23.07.2019 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úrodu na Moravě ničí přemnožení hraboši

Zemědělci ve Zlínském kraji dosud sklidili zhruba třetinu obilnin a téměř polovinu vyseté řepky. Průměrný výnos z obilovin je 5,77 tuny na hektar, u řepky 2,70 tuny na hektar, vyplývá z aktuálních informací Ministerstva zemědělství (MZe). Především na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku však ničí úrodu obilí přemnožení hraboši, uvedla ředitelka krajské agrární komory Jana Brázdilová.

"Někteří zemědělci jsou postižení hodně. Obzvlášť ti malí mají škody na obilí skoro likvidační. Hraboši celý klas sežerou. Poměrně rychle a snadno se množí, kromě obilí se objevují i v jetelotravinách a v kukuřici," uvedla Brádzilová. Po skončení sklizně podle ní existuje významné riziko, že se hraboši v postižených oblastech přesunou do domácností. S přemnoženými hraboši polními se potýkají také zemědělci v Jihomoravském nebo Olomouckém kraji. Podle Brázdilové se uskuteční v Olomouci schůzka postižených zemědělců, kteří zřejmě vyzvou Ministerstvo zemědělství, aby jim povolilo na polích po sklizni aplikovat celoplošnou deratizaci. "Teď je to tak, že zemědělec může jed sypat pouze do děr. To je nereálné, fyzicky nezvládnutelné. Pokud se výjimka povolí, zemědělci by mohli přípravek aplikovat na celém poli, které je podmítnuté," řekla Brázdilová. Zemědělci ve Zlínském kraji momentálně dokončují sklizeň ozimého ječmene. Z údajů MZe vyplývá, že pod střechou je v regionu 17 472 tun, zemědělci tedy mají sklizeno téměř 92 procent z osetých 3037 hektarů. Výnos činí 6,26 tuny na hektar, zatímco loni podle ministerstva dosáhl v regionu 5,52 tuny na hektar. Kombajny v kraji sklidily také přes 46 procent ječmene jarního a přes 30 procent pšenice ozimé. Výnos u jarního ječmene je zatím 5,72 tuny na hektar, u pšenice ozimé 5,67 tuny na hektar. Loni byl podle MZe výnos u ječmene jarního ve Zlínském kraji 5,38 tuny na hektar a u ozimé pšenice 6,08 tuny na hektar. Zemědělci v regionu ve velkém sklízejí také řepku. Dosud je jí pod střechou 18.439 tun. Řepka je tedy sklizena z více než 45 procent osetých ploch. Výnos je ale zatím slabý, pouze 2,70 tuny na hektar. Loni byl podle MZe ve Zlínském kraji 3,48 tuny na hektar.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down