06.05.2008 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Urychlí růst cen liberalizaci?

Podle australského ministra obchodu Simona Creana by mohly vést vysoké ceny potravin a riziko potravinové krize k tomu, že se urychlí rozhovory o další liberalizaci světového obchodu. Jak řekl, odstranění obchodních bariér je jedním ze způsobů, jak se s růstem cen potravin vypořádat.

Crean podle agentury AP řekl, že pokud chce globální komunita pomoci vyřešit potravinovou krizi, musí liberalizovat trhy, aby bylo možné volněji nakládat s přebytky. Crean to řekl na okraj schůzky obchodních činitelů zemí jihovýchodní Asie. "Potravinová krize v tuto chvíli znamená pro Katarské kolo velký úder. Dosáhnout v Dauhá nějakého výsledku je naprostá nezbytnost, pokud máme do budoucna vyřešit krizi kolem potravin," řekl Crean novinářům během schůzky, která se konala na ostrově Bali.
Některé země si podle ministra myslí, že problém nedostatku potravin mohou vyřešit tím, že začnou omezovat jejich vývoz. Tím ale jen vytvoří další obchodní bariéru. Takzvané Katarské kolo obchodních jednání bylo v katarské metropoli Dauhá zahájeno už v roce 2001. Nejbohatší země světa se tam dohodly na liberalizaci obchodu služeb, průmyslovým zbožím a zemědělskými produkty. Smyslem je pomoci rozvojovým zemím a nejchudším obyvatelům. Některé země se ale nechtějí vzdát dosavadních výhod.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down