23.02.2004 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ušetří až třináct set korun na hektar

Zemědělský podnik Agrocentrum Hrušovany testuje na své farmě v jihomoravských Litobratřicích už tři roky nové technologie zpracování půdy, které zemědělcům výrazně ušetří náklady a rovněž udržují vodu v půdě. Podnik při jejich zkoušení úzce spolupracuje s Výzkumným ústavem pícninářským v Troubsku a s firmami Monsanto a P+L.

Základem nových technologií je snížení počtu jednotlivých polních prací na minimum při zachování vysoké výnosnosti půdy. Veškerá příprava půdy se totiž provádí převážně až na jaře před samotným setím nebo společně s ním. Tím se šetří náklady jak za nasazení zemědělské techniky, tak především na pracovní síle. Právě náklady na pracovní sílu se přitom mají po vstupu do EU dále zvyšovat. Samo Agrocentrum zaměstnává na své ukázkové farmě nových technologií v Litobratřicích jen tři pracovníky, kteří bez problémů hospodaří na polnostech o celkové rozloze 1800 hektarů.
Nové technologie „stojí“ především na metodě bezorebného setí a na využití nejmodernějších strojů, které na český trh dodává firma P+L i pesticidů od firmy Monsanto.
Metoda bezorebného setí byla na farmě v Litobratřicích dále rozšířena o slučování pracovních operací během jarního zpracování půdy. Například setí a hnojení probíhá společně, čímž se omezuje počet jízd zemědělských strojů a šetří se čas.

Bezorebné setí

„Vždy je třeba vybrat správnou technologii do konkrétních podmínek,“ řekl nám k novým postupům ing. Bronislav Formánek, jednatel podniku. Ušetřit se podle něho dá až třináct set korun na jednom hektaru. Při hospodaření na polnostech o tisících hektarech se lze dobrat velmi zajímavých čísel.
„Nejprve se musí provést analýza pozemku, vzít v úvahu všechny přírodní podmínky a zvolit to nejlepší řešení,“ vysvětluje ing. Formánek. „Naše technologie jsou totiž kombinací různých pracovních postupů. Ohled se přitom musí brát především na typ půdy, klimatické podmínky, výskyt živin, spodní vodu a také na předchozí setí a využití půdy.“
Bezorebné setí odborníci doporučují především na rovných pozemcích, kterou jsou přirozeným způsobem zásobeny živinami. Naopak existují pozemky, které jsou pro bezorebné setí nevhodné. Tyto skutečnosti je třeba nejprve pečlivě posoudit.

Úspory při hnojení

Při správně zvoleném postupu v konkrétních podmínkách se dá dále ušetřit také na hnojivech. Při bezorebném setí se při prokořenění rostlin do větší hloubky dá například efektivně využít přirozeně tvořený dusík. Půda z větší hloubky má navíc lepší strukturu s dostatkem humusu. Jako příklad nám ing. Formánek uvedl systém nazvaný Ekotech, který se využívá při pěstování ozimé pšenice. Při běžných postupech ošetřování půdy a hnojení dosahují výnosy ozimé pšenice obvykle 6,5 tuny z hektaru. Avšak s využitím nových technologií mohou dosahovat až 8 tun a to se přitom hnojí méně.
Převedeno do ekonomických čísel: Na uvažovaných pěti stech hektarech by se výnosy při využití těchto technologií zvýšily o čtyři a půl milionu korun a náklady na hnojiva by se naopak snížily téměř o půl milionu korun. Výsledkem je součet zisku a úspory kolem pět milionů korun.

Ekologické technologie

„Naše nové technologie mají velkou přednost také v tom, že udržují vodu v půdě,“ vysvětlil nám dále ing. Formánek. Hlavní zásluhu na tom má právě metoda bezorebného setí. Jsou proto vhodné především do jihomoravských regionů, které patří k nejsušším ve střední Evropě.
Pracovní postupy zkoušené podnikem Agrocentrum Hrušovany na farmě v Litobratřicích jsou nejen úsporné, ale navíc také ekologické. Přispívají totiž k přirozené obnově zdrojů, údržbě krajiny a dále omezují potřebu umělého přihnojování a udržují vodu.
Ing. Formánek je přesvědčen, že jejich technologie mají určitě budoucnost. O jejich účinnosti a konkrétních výsledcích se zájemci mohou sami přesvědčit na jejich ukázkové farmě. Vývoj technologií ve spolupráci s Výzkumným ústavem pícninářským v Troubsku přitom dále pokračuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down