07.03.2001 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Usnesení Ústřední nákazové komise ze včerejšího dne

Přinášíme kompletní usnesení Ústřední nákazové komise (ÚNK) z jejího zasedání v úterý 6. března.

Předseda ÚNK ministr ing. Jan Fencl:

I. bere na vědomí:
1. předloženou zprávu o nákazové situaci ve vztahu ke SLAK v Evropě,
2. opatření přijatá orgány veterinární správy k aktuální nákazové situaci v Evropě,
3. že v případě potvrzení SLAK v ČR, by byla přijata další mimořádná veteriární opatření,
4. informace zástupců Armády ČR a Hasičského záchranného sboru (HZS).

II. schvaluje:
1. návrh Státní veterinární správy ČR (SVS) na využití nouzové vakcinace proti SLAK v případě výskytu této nákazy na území ČR za podmínek uvedených v návrhu.

III. ukládá:
1. řediteli SVS ve spolupráci s HZS a Armádou ČR zpracovat program likvidace a technického zabezpečení ohnisek SLAK v ČR, variantně s ohledem na jejich velikost (počet likvidovaných zvířat), možná epizootologická rizika, případně další faktory,
2. řediteli SVS projednat s Komorou veterinárních lékařů ČR navrhovaná opatření a případnou součinnost,
3. řediteli SVS sledovat vývoj nákazové situace v Evropě a na základě jejího vyhodnocení přijímat účinná opatření k zabránění zavlečení původce nákazy na území ČR.

Rozhodnutí o použití nouzové vakcinace

SVS nedoporučuje využití vakcinace v době, kdy nebyla SLAK na území ČR potvrzena, respektive ani vysloveno podezření z této nákazy.

V případě výskytu prvního ohniska na našem území SVS doporučuje postupovat následovně:

- jestliže některá země EU zahájila nouzovou vakcinaci, pak rozhodnout o neprodleném zahájení nouzové vakcinace v ČR,

- v případě, že žádná ze zemí EU, kde byla potvrzena SLAK,
se dosud pro nouzovou vakcinaci nerozhodla, provést v ČR s ohledem na první ohnisko (ohniska) epizootologické šetření zaměřené na zjištění možného zdroje nákazy, možných potenciálních zdrojů pro rozšíření nákazy v zemi a odhadnout epizootoogické riziko. V případě vysokého rizika zahájit nouzovou vakcinaci. V tomto případě SVS doporučuje zavést kruhovou nouzovou vakcinaci kolem ohniska (ohnisek) SLAK centripetálním způsobem ,tzn. z periferie kontrolovaného (případně nárazníkového) pásma směrem k ohnisku. SVS objednala za tímto účelem u firmy Merial 60 000 dávek olejové vakcíny O 1 Manisa.

- zároveň se zahájením nouzové vakcinace by se zahájilo utrácení a neškodná likvidace zvířat centrifugálním směrem, tzn. zahájení utrácení zvířat v ohnisku a případně utrácení zvířat v ochranném pásmu směrem od ohniska.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down