Úspěchem byl požadavek na dopracování dopadů směrnice k udržitelnému využívání pesticidů

Česká republika má za sebou úspěšné předsednictví Rady Evropské unie. V jeho rámci ČR přistoupila velmi racionálně k otázce směrnice k udržitelnému využívání pesticidů. „Bezpochyby cílem všech je snižovat vstupy do zemědělství a ovocnářství, ale zároveň tím neohrozit soběstačnost jak v rámci ČR, tak v rámci EU,“ řekl na Ovocnářských dnech v Hradci Králové předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík s tím že návrh směrnice byl předložen bez možných dopadů. „Byl proto vrácen s požadavkem dopracování dopadových studií, abychom věděli, jak se tyto věci promítnou do soběstačnosti, jak to ovlivní ceny vůči spotřebitelům a kvalitu,“ dodal Ludvík s tím, že se ovocnářská unie podílela na tomto jednání.

Předseda Ovocnářské unie připomněl, že Česká republika je v produkci čerstvého ovoce soběstačná jen z 30 až 40 procent, takže ceny ovoce na pultech obchodů se řídí vývojem trhu a cen v Evropě. Podle Ludvíka pozitivní je, že se pomalu daří zvyšovat spotřeba ovoce, a to o asi pět až šest kilogramů na osobu. V současnosti se v ČR zkonzumuje přes 90 kilogramů ovoce na osobu, přičemž vedou jablka.  Podle něj v současné době jsme na prahu nového programového období a dotace jsou nominálně nižší o více než pět tisíc korun na hektar. „Za sedm let je o 70 procent dotací méně a ceny vstupů do zemědělství se zvedly o 34 procent,“ řekl Ludvík s tím, že přínos dotací pro ovocnáře se tak snižuje. Odmítl přitom, že by redistributivní platba pomohla i pěstitelům ovoce a zeleniny. Naopak podniky o výměře 2000 až 3000 hektarů, kde je pěstování ovoce jednou z činností, mohou tyto pracnější výroby utlumovat. Podle něj kritériem pro tyto dotace by neměla být pouze velikost, ale měly by být brány v úvahu i jiná kritéria, jako je zaměření podniku a kolika lidem dává práci. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down