Úspěchem je zejména schválení balíčku o ochraně klimatu a energetické bezpečnosti

Ministr životního prostředí (MŽP) Marian Jurečka za úspěchy českého předsednictví považuje především schválení balíčku „Fit for 55“ o ochraně klimatu a energetické bezpečnosti, podle kterého by státy do roku 2055 měly snížit spotřebu uhlíku. V balíčku se EU usnesla třeba na zpřísnění trhu s emisními povolenkami nebo na ukončení používání fosilních paliv do roku 2035. „Díky balíčku Fit for 55 získá Česká republika historicky nejvíce peněz na zelenou modernizaci, celkem více než 1,2 bilionu korun do roku 2030,“ řekl Jurečka na dnešním setkání s novináři.

Ministr vyzdvihl rovněž dohodu na ochraně lesů i mimo EU, díky které se lidé v EU nebudou svou spotřebou třeba kakaa nebo hovězího masa podílet na úbytku lesů mimo unii. Podle MŽP pak na konferenci o mezinárodní ochraně ohrožených druhů české předsednictví zablokovalo obnovení obchodu se slonovinou či rohy nosorožců. V minulých šesti měsících se EU shodla mimo jiné i na nařízení o bateriích, na jehož základu se zvýší udržitelnost a bezpečnost baterií. To podle MŽP významně přispěje k energetické nezávislosti EU. České předsednictví také přineslo do debaty EU téma světelného znečištění, ke kterému v EU momentálně nejsou legislativní pravidla. Čeští vyjednavači vedli při předsednictví vystupování EU na konferenci OSN v Montrealu, kde bylo přijato usnesení o ochraně biodiverzity. Cílem úmluvy je do roku 2030 zajistit ochranu přinejmenším 30 procent světových moří i pevniny. Podle pověřence vlády pro mezinárodní vyjednávání v biodiverzitě Ladislava Mika je úspěchem usnesení především to, že snahy jednotlivých států budou monitorovány, což by je mělo motivovat k plnění cíle. MŽP očekává, že ekologickým tématům, mimo jiné i návrhu nové legislativy na ochranu půd, se bude věnovat Švédsko, které převzalo předsednictví v Radě Evropské unie od 1. ledna.

ministr životního prostředí Marian Jurečka (vpravo) a Ladislav Miko zhodnotili předsednictví ČR v Radě EU z pohledu životního prostředí
setkání se zúčastnil i náměstek Jan Dusík (vpravo)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down