Ústav eviduje skoro 80 žádostí o zjištění počtu hrabošů

Asi 80 žádostí ohledně monitoringu počtu hrabošů eviduje v současné době Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Sdělila to mluvčí ústavu Ivana Kršková. Žádné povolení na plošný rozhoz jedu proti hrabošům podle ní však nebylo uděleno. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha poté na tiskové konferenci dodal, že zatím nebylo vyhlášené žádné mimořádné rostlinolékařské opatření a ani není dosud přislíbená žádná větší kompenzace za škody způsobené hlodavci. Chce proto o tomto požadavku jednat na březnovém jednání tripartity. Aplikace jedu je kritizována některými ekologickými organizacemi.

"Inspektoři ÚKZÚZ na konkrétních pozemcích ověřují, zda je dosaženo kalamitního přemnožení – pětinásobku prahu škodlivosti. Po vydání kladného stanoviska je na samotném zemědělci, jaký způsob aplikace zvolí," uvedla Kršková. Jak uvedl Emil Tkadlec z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc, současné období je dobré pro aplikaci jedu do přírody, protože chránění křečci zatím hibernují a čápi, kteří hraboše požírají, ještě nepřilétli. Podle něj neexistuje žádná biologická ochrana, která by populace hrabošů účinně snížila, možností je částečně podle něj v létě orba, ale reálně funkční je používání chemie.
Česká společnost ornitologická naopak argumentuje, že je aplikace jedu ve chvíli, kdy už jsou hraboši přemnožení, neúčinná. "Stejně tak je ale v této chvíli neúčinná hluboká orba či aktivita hraboších predátorů. Ve všech případech dojde pouze ke krátkodobému lokálnímu snížení počtu hrabošů. Jejich místa v krátké době nahradí hraboši z okolních pozemků," uvedl v tiskové zprávě Petr Stýblo. Podle Tkadlece je jarní období na aplikaci jedu ideální, protože se hlodavci začínají množit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down