Ústav varoval před nebezpečnými viry pro rajčata a papriky

Státní zemědělský ústav zachytil osiva paprik a rajčat infikovaná viry nebezpečnými pro tyto rostliny. Jde o virus hnědé vrásčitosti plodů rajčete a virus strakaté mozaiky rajčete. Ani jeden z nich nebyl dosud v ČR zaznamenaný. Uvedla to mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) Ivana Kršková. Při rozšíření virů do plodin může dojít ke ztrátám produkce, pro člověka jsou neškodné.

Vir vrásčitosti zjistil ústav v půlkilogramovém osivu papriky dovezené z Tchai-wanu, následně nařídil zničení zamořené zásilky. "Zásilka byla ovzorkována, otestována s pozitivním výsledkem. Nařízena byla její likvidace spálením. Platí, že veškeré dovážené zásilky osiv rajčat a paprik budou vzorkovány a propuštěny do oběhu až po negativním testu," dodala Kršková. Pozitivně testované zásilky budou likvidované nebo vracené do země původu. V nejbližší době bude zavedeno povinné testování. O viru strakaté mozaiky se ústav dozvěděl na základě informací od rostlinolékařů z Velké Británie o zásilkách osiv rajčat vypěstovaných v Indii. "ÚKZÚZ dohledal dosud neprodané osivo v oběhu a nařídil jeho zničení," uvedla mluvčí. Šlo zatím o 390 balení po deseti semenech. Podle mluvčí můžou být na českém území ohniska výskytu těchto virů, protože osivo bylo rozprodávané mezi lety 2017 a 2019.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down