19.11.2006 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ústav zemědělských a potravinářských informací slaví osmdesát let

Ministryně zemědělství Milena Vícenová a primátor hlavního města Prahy Pavel Bém zaštítili oslavy 80 let činnosti dnešního Ústavu zemědělských a potravinářských informací (ÚZPI).

Tyto oslavy jsme pojali především jako setkání odborníků a zástupců zemědělského sektoru, kteří budou mít možnost diskuse i výměny názorů a zkušeností. Nejvýznamnější akcí bude odborný seminář k úloze zemědělského vzdělávání a osvěty 23. listopadu, v sále ÚZPI. Kromě ministryně zemědělství Mileny Vicenové a pražského primátora Pavla Béma očekáváme mimo jiné rovněž vystoupení předsedy České akademie zemědělských věd a rektora ČZU Praha Jana Hrona a hostů ze Slovenska v čele s generální ředitelkou SCPV Marietou Okénkovou.
Již před osmdesáti lety si tehdejší naši představitelé veřejného a politického života uvědomovali, že dostat velmi rychle správné informace, je základním předpokladem úspěchu při jakékoliv činnosti, především však v podnikání. Ministerský rada Edvard Reich, ministr zemědělství Milan Hodža a Julius Stoklasa, profesor Vysoké školy zemědělského a lesního inženýrství, byli hlavními propagátory a strůjci vzniku Domu zemědělské osvěty, dnešního ÚZPI. Třešničkou na tomto osvětovém dortu naservírovaném zemědělcům bylo, že stavbu vyprojektovala a postavila taková osobnost v naší architektuře, jakou je Josef Gočár. Dokončení rekonstrukce budovy - významné kulturní památky - umocňuje slavnostní ráz oslav.
Osvětové, vzdělávací a informační centrum, které si zemědělci v roce 1926 postavili, je pro ně jistě nejen „srdeční záležitostí“, ale v současnosti i nezbytností. V době, kdy jsme součástí obrovského jednotného evropského trhu a probíhá reforma Společné zemědělské politiky EU, je potřeba integrovaného informačního systému o to naléhavější. Našeho integrovaného informačního systému však nevyužívají pouze podnikatelé v zemědělství, potravinářství a ostatních resortních oborů. Námi poskytované informace využívají také školy, odborná a laická veřejnost, vědecká pracoviště a zahraniční partneři.
V portfoliu služeb se můžeme pochlubit mimo jiné třetí největší oborovou knihovnou na světě, vydáváme vědecké časopisy a spolupracujeme s výzkumnými ústavy a zemědělskými univerzitami, především s Českou zemědělskou univerzitou v Praze.
Prostřednictvím „Infopultu“ odpovídáme na veškeré dotazy, týkající se problematiky resortu. Díky našemu „Agronavigátoru“ si tyto informace mohou uživatelé internetu také vyhledat sami.
Nespokojujeme se však pouze s pasivní rolí soustředěním a poskytováním informací z jednoho místa, ale další z našich činností je poradenství prostřednictvím námi akreditovaných školitelů. Máme síť poradců v regionech a úzce spolupracujeme s Krajskými informačními středisky. Snažíme se pomáhat především při získávání finančních prostředků z unijního i národního rozpočtu u nových programů Společné zemědělské politiky.
Jsme obousměrným informačním zdrojem Centra bezpečnosti potravin, kde na webových stránkách www.bezpecnostpotravin.cz lze získat informace nejen o fungování systému rychlého varování (RASSF ), ale i odpovědi na aktuální otázky, týkající se bezpečnosti potravin a možných rizik.ÚZPI je autorem úspěšného projektu, který oslovuje děti od mateřských škol a zábavnou formou je seznamuje se zásadami při výběru a konzumaci potravin pod heslem „Pět klíčů k bezpečným potravinám“.
Ústav zemědělských a potravinářských informací (Dům zemědělské osvěty) v nově zrekonstruované budově našel prostor pro zemědělce a ostatní pracovníky resortu, v němž budou mít po příjezdu do Prahy své „domovské centrum“, kde mohou získat veškeré dostupné informace a pomoc.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down