18.11.2008 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ústecká Setuza převede výrobu

Potravinářská společnost Setuza plánuje převést hlavní část výroby na firmu STZ, kterou vlastní společnost Via Chem Group. Zbývající produkci mají zajišťovat firmy Oleochem a Spolpharma patřící pod Spolchemii, v níž má Via Chem Group majoritní podíl. Minulý týden o tom informovalo vedení Setuzy.

Setuza, která je největším výrobcem rostlinných olejů a biopaliv v zemi, již loni kvůli špatné finanční situaci prodala firmě STZ Development, ovládané společností Via Chem Group, výrobní areály v Ústí nad Labem a Olomouci a peníze použila na vyrovnání svých závazků vůči státu. "Značka STZ by měla na mapě potravinářské produkce nahradit pojem Setuza, který kvůli předchozím vlastníkům získal u veřejnosti negativní přívlastky," sdělil generální ředitel Setuzy Martin Procházka. Za společností Český olej, která je majoritním vlastníkem Setuzy, v minulosti zřejmě stál uprchlý podnikatel Tomáš Pitr, který byl odsouzen za daňové delikty.
Firma STZ má od 1. prosince řídit produkci rostlinných jedlých olejů, výrobu biopaliv a pracích prášků. Oleochem bude vyrábět glycerín a mastné kyseliny a Spolpharma kosmetiku a zubní pasty. Oleochem a Spolpharma jsou stoprocentními dceřinými firmami ústecké Spolchemie, ve která Via Chem Group drží 66procentní podíl. Ze Setuzy by se měla stát nevýrobní společnost, která podle mluvčího Via Chem Group Jana Sotony vyřeší své závazky i právní spory. Zhruba 750 nynějších zaměstnanců Setuzy přejde do nových společností.
"Nová struktura splňuje cíle, které jsme deklarovali na začátku procesu. Oprošťujeme se od problematické minulosti a nahrazujeme neprůhledný řetězec vztahů transparentní holdingovou strukturou, která je akceptovatelná obchodními partnery i financujícími stavy," uvedl Procházka.
Investiční společnost Via Chem Group, která nyní prostřednictvím svých dceřiných firem STZ Development a STZ vlastní výrobní závod Setuzy, byla do závěru loňského roku stoprocentním majitelem společnosti Campaspol Holding, která přes další dvě dceřiné společnosti v Setuze vlastní 91 procent akcií. Stoprocentním vlastníkem Via Chem Group je podle údajů z obchodního rejstříku kanadská společnost Euro Capital Alliance, jejíž akcionářská struktura není známa. Na financování aktivit Via Chem Group při restrukturalizaci Setuzy se podle informací ČTK podílí PPF Banka.
V loňském roce Setuza podle auditovaných výsledků zvýšila ztrátu z 802 milionů korun v roce 2006 na rekordních 1,85 miliardy korun. V letošním prvním pololetí dosáhla zisku 68 milionů korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down