08.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ústecká Setuza se vyhne exekuci

Důvody pro exekuci v ústecké potravinářské společnosti Setuza pominuly. Majitelé společnosti podle dohody o narovnání se státním Podpůrným a garančním rolnickým a lesnických fondem (PGRLF) zaplatili státu více než 1,1 miliardy korun. Potvrdil to minulý týden náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč.

Společnosti Setuza a Český olej dohodu s PGRLF podepsaly 1. června. "Campaspol Holding naplnil dohodu o narovnání, která znamená konečné řešení pohledávky státu za společností. V dohodnuté lhůtě uhradil PGRLF více než 1,1 miliardy korun," uvedl Jan Sotona, mediální zástupce společnosti Via Chem Group. Campaspol Holding, který Setuzu v současnoti kontroluje, ovládají Via Chem Group a německá Campa-Biodiesel. Spoluvlastníkem Campaspolu je nově i PPF Investments. Právě noví vlastníci nabídli vyrovnání ve výši, kterou se stát rozhodl přijmout.
Ministerstvo zemědělství zřejmě v nejbližší době podá návrh na ukončení exekučního řízení. Exekuci na jeho návrh zahájil okresní soud v Ústí nad Labem loni v listopadu kvůli více než čtyřmiliardové pohledávce PGRLF vůči Setuze.
"Po ukončení exekuce již nic nebrání ozdravnému procesu ve firmě. Můžeme nastoupit cestu standardního řízení a financování a připravit rozvojový plán společnosti," sdělil nový generální ředitel Setuzy Martin Procházka.
Podle červnové dohody měl PGRLF za pohledávku dostat 1,01 miliardy korun. Tuto částku měl zaplatit nepřímý akcionář Setuzy, kterým je firma Campaspol Holding. Dalších sto milionů korun měl fond obdržet od Českého oleje. Je to doplatek za dřívější převod části akcií Setuzy, které fond musel prodat na základě utajené smlouvy firmě Český olej, kontrolované tehdy ještě skupinou podnikatelů kolem Tomáše Pitra. Setuza uhradí 50 milionů korun, což jsou náklady, které fondu vznikly v souvislosti s vymáháním pohledávky.
Součástí dohody o narovnání je podle mluvčí ministerstva zemědělství Táni Králové i pojistka, aby se do Setuzy nevrátili podnikatelé kolem Tomáše Pitra. Ten se v současnosti vyhýbá nástupu pětiletého trestu za daňové machinace a hledá ho Interpol. "Součástí dohody je předkupní právo PGRLF na minimálně 38 procent akcií společnosti Setuza," vysvětlila Králová.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 66MB (13.2% of 500MB)