03.02.2015 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ústecký kraj souhlasí s provozem lihovaru

Ústecký krajský úřad vydal souhlasné stanovisko k záměru obnovit provoz v průmyslovém lihovaru v Trmicích na Ústecku. Součástí vyjádření úřadu v procesu posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA) je řada podmínek, které musí lihovar splnit. Starostka Trmic Jana Oubrechtová věří, že se nebudou opakovat problémy se zápachem.

Lihovar začal vyrábět v roce 2007, za čtyři roky se jeho dluhy vyšplhaly na 1,5 miliardy korun a skončil v konkurzu. Nikdy nepřekročil rámec zkušebního provozu. Obyvatele Trmic tehdy trápil zejména zápach a hluk. "Naše námitky jsou obsaženy v podmínkách ke stanovisku, budeme mít možnost si zápach ohlídat, měřit se budou emise i imise," řekla starostka. Společnost Liberta Energy, která lihovar koupila, zatím nemá postavenou čističku odpadních vod. Žádat nyní bude o vydání změny integrovaného povolení. "S vlastníky se sejdeme a budeme řešit problematiku dopravy, která nás také trápí," doplnila Oubrechtová.
Trmice chtějí, aby 70 procent dopravy bylo realizováno po železnici a 30 procent po silnici. "Pokud by auta jezdila po místní komunikaci do průmyslové zóny, za chvíli nám ji zničí a náklady na opravy bychom museli platit my," uvedla starostka. Kapacita záměru je 80 000 tun bioetanolu za rok, vyrábět jej podnik bude mletím obilí. V podmínkách je obsaženo, že firma musí s městem projednat postup při informování veřejnosti nebo dořešit požadavek České inspekce životního prostředí na instalaci dvou nezávislých vodních praček.  Starostka města, kde žije zhruba 3000 obyvatel a přiléhá k Ústí nad Labem, věří v součinnost hygieniků, inspekce životního prostředí i ústecké samosprávy. "Všichni teď dělají maximum pro to, aby se neopakovaly špatné zkušenosti s lihovarem z minulosti," doplnila Oubrechtová.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down