Ústřední bramborářský svaz letos očekává pokles ploch brambor

Ústřední bramborářský svaz očekává v letošním roce pokles ploch pěstebních brambor o pět až deset procent. Loni stejně jako předloni plodina zaujímala na polích zemědělců asi 36.000 hektarů. Uvedl to dnes předseda svazu František Novák.

. Sklizeň v roce 2005 výrazně vzrostla a výkupní ceny byly vlivem nadprodukce v létě nízké. Přes postupný růst, způsobený vývozem, prodávali bramboráři až do Vánoc pod náklady a někteří producenti se rozhodli s komoditou skončit.
Dopad na produkci lze podle něj zatím těžko odhadovat, skončí ale spíš pěstitelé, pro které brambory nebyly hlavní komoditou, nebo kteří měli horší výnosy.
Dopad na produkci lze podle něj zatím těžko odhadovat, skončí ale spíš pěstitelé, pro které brambory nebyly hlavní komoditou, nebo kteří měli horší výnosy.
Loni se v tuzemsku sklidilo podle Českého statistického úřadu 1,013 milionu tun brambor, meziročně o 17,5 procenta více. Vlivem nadprodukce dostávali podle Nováka farmáři loni v srpnu asi 1,6 koruny za kilogram, což byla likvidační úroveň pod náklady. Protože ale nebyl tak úrodný rok všude v Evropě, začaly vzhledem k poptávce ze zahraničí vývozy brambor. Vyvezlo se téměř 18.000 tun raných a 56.000 tun pozdních konzumních brambor. To pomohlo růstu farmářské ceny na současné tři koruny za kilogram.
Předseda svazu soudí, že vzhledem k pokračujícím prodejům na zahraniční trhy cena dál poroste. Reagovat zřejmě budou i spotřebitelské ceny, které se nyní pohybují kolem sedmi až osmi korun za kilogram. Loni v létě byly v řetězcích akce i za dvě koruny za kilogram, dodal. Kvalita brambor nabízených na trhu se podle svazu postupně zvyšuje, jsou ale případy, kdy je prodávaná komodita špatně značena. Na potírání nešvarů při prodeji chtějí bramboráři spolupracovat se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí. Spotřeba brambor v tuzemsku činí zhruba 76 kilogramů na hlavu ročně. Cílem bramborářů je, aby Češi konzumovali především brambory tuzemské produkce. V obchodě se syrovou komoditou má Česko za loňský rok kladnou bilanci, naopak ve výrobcích z brambor vykazuje dlouhodobě schodek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *