24.08.2009 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Uvažují o vyhlášení stavu nebezpečí

Jihočeský kraj zvažuje, že na Šumavě vyhlásí kvůli kůrovci stav nebezpečí. Novinářům to řekl hejtman kraje Jiří Zimola. Dosavadní bezzásahový režim v parku, tedy ponechání přírody svému přirozenému vývoji, podle Zimoly již způsobil kůrovcovou pandemii. Kraj chce především přimět ministerstvo životního prostředí, aby do několika dnů kývlo na ustavení expertní skupiny, která by měla vypracovat krizový plán péče v šumavském národním parku.

Ministr životního prostředí Ladislav Miko záměr jihočeského hejtmana vyhlásit stav nebezpečí označil za politické tvrzení, které jej má přitlačit k vstřícnému kroku ohledně ustavení krizové pracovní skupiny. "Nevím, co přesně znamená kůrovcová pandemie. Možná, že bude dobré se vyhýbat silným slovům," uvedl. "V případě, že by se ministerstvo chovalo jako dosud, odmítalo veškeré snahy o komunikaci, tak by stav nebezpečí znamenal, že bych mohl nařizovat těžby a odtěžení kůrovcem napadených stromů," řekl Zimola. Plzeňský kraj bude podle radního pro životní prostředí Petra Smutného o případném připojení se k záměru vyhlásit stav nebezpečí teprve jednat.
Zimola nechal v červnu spolu s hejtmankou Plzeňského kraje Miladou Emmerovou (ČSSD) zřídit expertní skupinu, která situaci přímo na a Šumavě posuzovala. Dvanáctičlenný tým vědců, zástupců majitelů lesů a odborníků z obou krajů došel k závěru, že dosavadní systém péče v parku je nedostatečný a metody ochrany neúčinné. To vše údajně vede k fatální devastaci Šumavy. "Přesvědčili jsme se na místě, že opatření v bezzásahových částech jsou neúčinná. Uplatňují se metody, které mají výzkumný charakter. Řada opatření je také dělána podél cest, neboli mají často propagační charakter," uvedl člen komise a poradce Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR Josef Vovesný. Skupina se shodla i na tom, že i na mnoha místech, kde se již zasahuje, je rozsah poškození přírody tak obrovský, že nelze zabránit umírání stromů, pouze proces rozpadu tlumit za cenu rozsáhlých holin. Miko hodlá nejprve zprávu expertní skupiny prostudovat a poté se k ní vyjádřit. Kůrovcová kalamita podle něj na Šumavě je, rozvíjí se podle očekávání, park však proti kůrovci tam, kde zasahovat má, intenzivně zasahuje. "Dnes jsem neslyšel nic, co by mi zavdávalo jakýkoliv důvod uvažovat o nějaké abnormální situaci," řekl Miko s tím, že jeho zájmem je, aby se ohledně Šumavy opravdu dohodli. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down