08.04.2003 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úvěry také pro malé firmy

Dostupný zdroj peněz – to je jeden z největších problémů, s nimiž se potýkají nejen začínající, ale také mnozí již zavedení podnikatelé. Potíže s úvěry mají zejména malé firmy. Řešení nabízí Českomoravská záruční a rozvojová banka, která po úvěrech pro začátečníky rozjíždí i program malých zvýhodněných půjček. Pomoci svým podnikatelům mohou i kraje.

Od počátku dubna začíná Českomoravská záruční a rozvojová banka poskytovat v rámci programu Kredit malé úvěry pro podnikatele, kteří zaměstnávají méně než 50 lidí. Na tento typ úvěru může banka půjčit nejvýše jeden milion korun. Úroková sazba činí tři procenta a půjčku je nutné splatit do čtyř let. Další podmínkou je, že výše úvěru nesmí přestoupit 80 procent předpokládaných nákladů projektu, na který si podnikatel peníze půjčuje. „Úvěr budeme dávat firmám, které již mají nějakou historii a pohybují se již nějakou dobu na trhu,“ přiblížil záměr banky její generální ředitel a předseda představenstva Ladislav Macka. Jak vysvětlil, poskytnutí úvěru musí doporučit příslušné regionální poradenské a informační centrum nebo podnikatelské informační centrum, jejichž prostřednictvím také podnikatelé budou své žádosti podávat. (Podrobné podmínky programu i přehled zmíněných center jsou na internetové stránce banky www.cmzrb.cz.) Podle generálního ředitele mají tato centra lepší přehled o tom, jak si podnikatel vede, jakou má v místě pověst a jaká je tedy šance, že peníze nejen účelně využije, ale také splatí. Kdo podniká jako fyzická osoba, získá úvěr bez zajištění, u právnických osob musí jejich společníci avalovat směnku. O úvěr mohou požádat subjekty, které podnikají ve vymezených oblastech - z agrárního resortu jde o potravinářské a dřevařské firmy, zemědělské subjekty, které provozují tyto výroby nebo agroturistiku, popřípadě obchodují se zemědělskými komoditami.
Jak Macka připomněl, od loňského roku poskytuje banka v rámci programu Start úvěry začínajícím podnikatelům. Jsou opět určeny firmám s méně než 50 zaměstnanci. Úvěr je bezúročný a splatný do šesti let. Fyzická osoba si může půjčit nejvýše půl milionu korun, obchodní společnosti maximálně jeden milion. Podmínkou je absolvování vzdělávacího programu a vypracování projektu, na jehož základě poskytnutí úvěru doporučí některé z výše uvedených center. V loňském roce půjčila banka v programu Start celkem 179,7 milionu korun.
Zvýhodněné úvěry a finanční příspěvky poskytuje ve spolupráci s ČMZRB malým podnikatelům (do 10 zaměstnanců) působícím na jeho území i Jihočeský kraj. Podmínkou pro získání úvěru (do 300 tisíc korun, šest procent úroku a tříletá splatnost) je minimálně dvouletá aktivní podnikatelská historie. Jihočeský kraj také přispívá malým firmám nejvýše 500 tisíci korun k úvěrům, které jim daly komerční banky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down