Úvěry zemědělců byly loni rekordní, stouply na 47,5 miliardy korun

Objem úvěrů a pohledávek v zemědělství, myslivosti a rybolovu stoupl loni o 2,8 procenta na 47,5 miliardy korun. Většinou šlo o dlouhodobé úvěry s dobou splatnosti nad pět let. Vyplývá to z tzv. Zelené zprávy za loňský rok na základě údajů České národní banky. Podle zprávy, kterou připravil Ústav zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI), tak byl objem úvěrů v loňském roce zatím rekordní.

Úvěry v zemědělství přitom loni činily 1,8 procenta z celkových českých úvěrů. Na více než dvojnásobek se zvýšily také přímé zahraniční investice do zemědělství, které dosáhly 671,1 milionu korun. „Nejvyšší nárůst o 4,7 procenta zaznamenaly úvěry střednědobé,“ píše se ve zprávě, kterou se bude ve středu zabývat také vláda. Nárůst byl i u dlouhodobých úvěrů a krátkodobých. „Investiční úvěry se podílely na celkovém objemu úvěrů 73,8 procenta s meziročním nárůstem o 3,2 procenta, což dokládá růst investiční dynamiky zemědělských podniků,“ dodává zpráva.

Podle experta na zemědělství a ekoenergii Moneta Money Bank Mojmíra Severina byl loni obrovský nárůst ve financování zemědělské techniky. „Byl způsoben zejména únorovým kolem programu rozvoje venkova zaměřeným převážně na zemědělskou techniku. Díky rekordně krátké době administrace a termínu realizace se nám tento enormní zájem projevil ještě během minulého roku,“ řekl Severin.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *