Už osm století slouží templářské sklepy v Čejkovicích

Sklepení využívané vinařským družstvem v Čejkovicích bylo vybudováno ve 13. století jako součást tvrze – sídla templářských rytířů. O jeho rozsahu se vyprávějí legendy, nicméně i to, co je dnes k vidění, vytváří úctyhodný dojem. Sklepy byly přizpůsobeny pro průjezd ozbrojence na koni či vozu s nákladem a byly součástí rozsáhlého systému chodeb ústícího do templářské tvrze.

Čejkovičtí vinaři mají stálou zásobu přes tři miliony litrů vína, z toho půl milionu litrů ve sklepích. K uskladnění vína se používá 650 metrů dlouhý cihlový sklep s množstvím dřevěných sudů různých velikostí. Mezi nimi kraluje největší funkční sud v České republice s obsahem 20 250 litrů naplněný červeným vínem. Sklepy mají stálou teplotu po celý rok, maximální výkyv činí 2 – 3 stupně Celsia.
Čejkovické sklepy je možno navštívit po celý rok. Prohlídka je připravována pro skupiny od 3 – 4 návštěvníků a k vidění jsou prakticky všechna používaná sklepení kromě nejhlouběji položené spojovací chodby, v níž jsou uskladněna archívní vína. Zde nejsou návštěvy veřejnosti možné, protože je třeba zachovat co nejstálejší teplotu. Prohlídka může být spojena s ochutnávkou, případně zakoupením vína. Když se do Čejkovic vypravíte, sami zde rozhodně nebudete – můžete zde potkat návštěvníky z celého světa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *