Lesy České republiky začnou od prvního listopadu s řezem stromků pro vánoční trh. Výřez se provádí výchovnými zásahy v lesních porostech, jejichž prvotním cílem je podpora kvality rostoucích porostů. Odborný výřez stromků proto lesu prospívá. Největší množství stromků tak na trh přijde zhruba za deset až čtrnáct dní. Výše dodávky a ceny by se měly pohybovat přibližně na stejné úrovni jako loni. Informoval o tom mluvčí státního podniku Lesy ČR Tomáš Vyšohlíd.
Stromky na plantážích jsou pro účely řezu pro vánoční trh speciálně zakládány. Pokud se dnes setkáváme s dovozovými stromky, tak jsou tyto výhradně z produkce plantáží. U nás se tento trend rozvinul v minulých letech také a produkce plantážových vánočních stromků je dnes na vysoké úrovni a zcela konkurenceschopná. Pokud je dnes někdo majitelem pozemku, zemědělské půdy apod. může si založit plantáž na produkci vánočních stromků. Na prodej pak potřebuje příslušné živnostenské oprávnění. Dnes se mohou například této činnosti věnovat i soukromě hospodařící zemědělci, uvedl mluvčí Lesů ČR.
Mezi dřeviny vhodné pro tento způsob produkce patří v našich lesích nepůvodní jehličnany (takové, které nenalezneme běžně v našich lesích) – např. jedle kavkazská, borovice černá, douglaska tisolistá, smrk pichlavý, smrk stříbrný, což je varieta pichlavého smrku apod. Samozřejmě, že se na plantážích pěstují i běžné druhy, které známe, jako jsou smrk ztepilý, borovice lesní, jedle bělokorá. Velkou výhodou na trhu pak mají tyto stromky v tom, že jsou cíleně pěstované pro toto použití. Nejen jako klasické řezané, ale i jako stromky v kontejnerech, tedy květináčích, což je dnes módní trend, stromek je vlastně stále živý a v létě může neustrojený do vánočního zdobit zahradu či balkón svého majitele.
Produkční doba plantáže je asi deset let. Záleží na dřevině. Nejrychleji rostou v tomto případě smrk s borovicí, a to zhruba pět až šest let, nejdéle pak jedle asi sedm let. Z časového úseku deset let se tak sedm let plantáž vyvíjí, je třeba o ni pečovat a stromky ošetřovat a případně tvarovat do finální podoby. Ve zbývajících třech až čtyřech letech (podle dřeviny), pak z plantáže získáváme už finální produkt.
Produkt lesnického hospodaření
Vánoční řez stromků je výchovný zásahy, jde o prořezávky, které zlepšují zdravotní stav a zvyšují stabilitu rostoucího lesa. Stromky, které jsou k vidění na stáncích a nejsou z plantáží, jsou vesměs jakýmsi druhotným produktem lesnického hospodaření. Při provádění výchovných zásahů v mlazinách, kdy jsou připravovány linky pro mechanizaci, je výsledkem nespočet krásných stromků, které se uříznout prostě musí. Vánoční stromky tak pomáhají hradit finančně nákladné výchovné zásahy, které jinak vlastník lesa musí plně hradit ze svého, sdělil Vyšohlíd Sortiment je v tomto případě zúžen na dřeviny hospodářsky významné v našich lesích, smrk, borovice a výjimečně jedle.