V bezzásahových zónách NP Šumava poničila bouře tisíce stromů

Srpnová bouře polámala v bezzásahových zónách šumavského národního parku tisíce stromů. Přesná čísla určí až letecké snímkování, které se uskuteční tento měsíc. V bezzásahových zónách popadané stromy zůstanou, aby zetlely, a žádné nové se zde nebudou sázet. Srpnová bouře a vichřice na ostatním území parku poničila 120 tisíc krychlových metrů dřeva. Polámané a vyvrácené stromy v těchto lokalitách park nechá vytěžit. Řekl to jeho mluvčí Jan Dvořák.

"První přesné údaje o počtu polámaných a vyvrácených stromů v bezzásahových zónách budeme mít po snímkování až v listopadu," uvedl. Dodal, že les v těchto lokalitách park ponechá přirozenému vývoji. Znamená to, že člověk nebude do procesu nijak zasahovat. Popadané stromy postupně zetlí a les se přirozenou cestou sám obnoví tím, že nové stromy vyrostou z náletů.

V zásahových zónách bude park postupovat jinak. "Zpracujeme tam veškeré poničené dřevo, to znamená oněch zhruba 120 tisíc kubíků. Místo toho vysázíme nové stromky," uvedl Dvořák. Šumavský park počítá s tím, že polomové dřevo prodá za nižší cenu než doposud. Ovlivňuje ji nadbytek dřeva na trhu. Většina majitelů lesů totiž těží mnoho stromů napadených kůrovcem. "V průměru jsme zatím prodávali smrkové dřevo za 1570 korun za krychlový metr. Otázkou zůstává, o kolik se cena nyní sníží," uvedl Martin Kříž z šumavského národního parku, který jedná s odběrateli.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down