08.11.2013 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V brazilském kuřecím mase byla antibiotika

Čeští veterináři odhalili v zásilce 20,5 tuny brazilských kuřecích prsou nadlimitní množství antibiotika doxycyklinu. Informoval o tom dnes mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Zásilka nebyla určena pro český trh, přes Českou republiku směřovala na Slovensko.

 Jak řekl Duben, inspektoři Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj odebrali u příjemce zásilky v Kladně vzorky ze zásilky kuřecích prsou původem z Brazílie a dne 5. listopadu potvrdili ve Státním veterinárním ústavu v Jihlavě přítomnost nepovoleného množství reziduí léčiva doxycyklinu. Následně bylo podle něj zjištěno, že zásilka putovala složitou cestou do České republiky a následně byla celá přes obchodníky v Praze distribuovaná na Slovensko.

Zjištění veterinárního dozoru bylo okamžitě vloženo do systému rychlého varování RASFF jako informace všem členským zemím, poznamenal Duben. V České republice tyto výrobky nebyly uvedeny do oběhu, dodal. Maso se zbytky antibiotik v nadlimitním množství je nepoživatelné a musí být zlikvidováno.

Konzumace takového masa podle veterinářů přispívá k upevňování rezistence antibiotika na některého z původců onemocnění u lidí. Léčba antibiotiky se tím stává méně účinnou. Doxycyklin je tetracyklinové antibiotikum, které se používá mimo jiné k léčbě močových a gynekologických infekcí či zánětu prostaty, varlat a nadvarlat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down