22.10.2009 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Brně koordinátoři regionálních značek

V minulém týdnu proběhlo v Brně setkání koordinátorů regionálních značek v České republice a na Slovensku. Jeho cílem byla výměna zkušeností nejen mezi českými, ale i slovenskými regiony a prohloubení spolupráce mezi nimi. Brněnské setkání zorganizovala Asociace regionálních značek (ARZ). "Jsme velmi potěšeni, že dorazili zástupci většiny regionů, kde značení probíhá. Setkání s tak velkou účastí proběhlo vůbec poprvé. Regionální koordinátoři tak měli možnost nejen ukázat výsledky své práce ostatním, ale vyslechnout si i cenné zkušenosti z jiných regionů,“ uvedla Tereza Wyderka, národní koordinátora ARZ.

Mezi účastníky byli nejen regionální koordinátoři deseti regionů sdružených v ARZ, ale i zástupci regionů, kde probíhá značení samostatně. Na setkání se představily i čtyři regiony, které o zavedení regionální značky teprve přemýšlejí - České Švýcarsko, Jeseníky, Prácheňsko a Český Západ. „Pozvání si velmi cením, účast pro mě byla velmi přínosná, především díky diskusím s koordinátory již fungujících značek," vyjádřila se Kateřina Kvasničková z místní akční skupiny Český Západ.
Kolegové ze Slovenska seznámili ostatní s jejich systémem značení a s aktuální situací ve třech slovenských regionech, kde značení probíhá. Michal Tvrdoň představil regiony Kysuce a Záhorie a František Mach region Malé Karpaty.
Čeští regionální koordinátoři prezentovali své zkušenosti týkající se fungování regionální značky v jejich regionech a diskutovali možná řešení problémů, především co se týká financování a udržitelnosti značení. Hostem debaty byla také Petra Němcová z organizace Trast pro ekonomiku a společnost: "Jsem přesvědčena, že bychom mohli s některými zmiňovanými problémy pomoci," komentovala výsledky diskusí. Josef Jančo z místní akční skupiny Moravský kras navrhl možnost partnerství s Národní sítí místních akčních skupin. O tomto partnerství prohlásil: „Je nutné dohodnout spolupráci tak, aby byla přínosná pro obě strany. Myslím si, že ARZ má co nabídnout a zároveň by jistě došlo k posílení postavení regionálních značek."
Přítomní účastníci byli dále seznámeni se zahraničními typy podpory regionální produkce. „Můžeme čerpat inspiraci od mnoha iniciativ v zahraničí, které mají s českými regionálním i značkami mnoho společného, ale i mnoho zajímavých odlišností," vysvětluje Iva Dyková z ARZ.
Poslední den setkání byl věnován exkurzi do Moravského krasu k výrobcům s regionální značkou. Alexandra Dubničková z partnerské organizace REC Slovensko exkurzi chválí: "Zasvěcené povídání samotných výrobců pro mě bylo velmi zajímavé, stejně tak ukázka jejich tvorby, která byla u některých výrobků spojena i s ochutnávkou."

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down