V Brně se uskutečnila stávka za klima, avšak bez lidí

Po nucené pauze kvůli covidu-19 se v Brně uskutečnila stávka za klima, v dalších městech Česka bude štafetově pokračovat v příštích dnech. Pětice organizátorů z brněnské odnože celosvětového hnutí Fridays for Future však kvůli trvajícím omezením masových akcí rozmístila na Zelném trhu před Divadlem Husa na provázku desítky transparentů a také párů bot, které symbolizovaly nepřítomné účastníky, kteří nemohli přijít, řekla za organizátory Eliška Sáčková. Na podzim už hnutí chystá zase běžnou stávku.

Podle Sáčkové hnutí dokázalo téma klimatické změny a oteplování planety velmi zviditelnit a stalo se součástí společenské debaty. "Už nás nikdo nemůže ignorovat," řekla Sáčková. Středoškolští studenti dlouhodobě upozorňují při pátečních stávkách na oteplování planety a nutnost snižovat emise oxidu uhličitého, které jsou hlavní příčinou oteplování.
Podle Sáčkové mají organizátoři stávek kladnou odezvu i od vědců-klimatologů. "To je pro nás ta nejlepší zpětná vazba. Mnozí už začali propadat skepsi, protože na problém dlouhodobě upozorňují, ale nikdo je neposlouchal. Říkají nám, že jsme naděje a budoucnost a navzájem se podporujeme," řekla Sáčková.
Organizátoři stávek po celou dobu karantény komunikují on-line, podle Sáčkové si urovnali hnutí zevnitř a získanou energii hodlají vrhnout do dalších akcí po letních prázdninách. Podle ní se také díky stávkám za klima podařilo dát dohromady spolupráci různých iniciativ, které mají v podstatě totožný cíl, tedy působit na společnost tak, aby se zamyslela nad současným ekonomickým modelem a velikostí uhlíkové stopy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down