24.11.2006 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Bruselu se jednalo o reformě vinařství

V rámci politických jednání prezídií COPA/COGECA (C/C), což jsou největší nevládní organizace, které zastupují zemědělce a zemědělská družstva v Bruselu, se podařilo zvrátit některá stanoviska k reformě v sektoru produkce vína. Informoval o tom Miroslav Louma ze Zemědělského svazu.

Ve velmi bouřlivé diskusi, kde byly největšími oponenty návrhu Evropské komise členské organizace z Itálie, Francie, Španělska a Portugalska se podařilo najít kompromisní návrh, tedy cestu ze slepé uličky. Tento kompromis se podle informací Loumy stane podkladem pro další jednání pracovní skupiny pro komoditu víno a předpokládá se předložení společného stanoviska Evropské komise v lednu 2007.

V čem se organizace, členové C/C shodly
 Nesouhlasí s návrhem Evropské komise na klučení vinic a podporují návrh balíčku opatření vedoucích k udržení vinic i výsadbových práv.
 Nesouhlasí s návrhem Evropské komise o přesunu finančních prostředků z 1. pilíře společné zemědělské politiky do pilíře druhého.
 Podporují zvýšení finančních prostředků určených na propagaci, informovanost a modernizaci opatření spojených se společnými odbytovými organizacemi.
 Podporují udržení a posílení marketingových opatření v rámci EU.
 Podporují taková opatření a nástroje, které umožní udržení produkce.
 Podporují taková opatření, která umožní zachování výroby a jsou placena mimo národní rozpočty.
 Souhlasí a podporují nutnost a princip zodpovědnosti při povolování nových výrobních postupů, ale nesouhlasí s diferenciací těchto praktik podle místa určení spotřeby vína.
 Jsou proti povolovacím řízením-vinifikaci vín dovážených ze třetích zemí, která jsou určena k přimíchávání do vín produkovaných v EU.
 Jsou proti signifikaci roku výroby u stolních vín.

V čem se organizace, členové C/C neshodly
 Vytváření zvláštní kategorie- stolní vína- jejichž značení by v jednotlivých členských státech obsahovalo údaje o roku výroby a druhu vína.
 Nedohodly se na možnosti obohacování vína cukrem a dalšími komponenty.
 Nedohodly se na časovém horizontu - rozvrhu zavedení nových opatření, i vzhledem k novému rozšíření EU a výdaji spojenými s rozšířením.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down