V Bruselu se má jednat o notifikaci podpory obnovitelných zdrojů energie

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek potvrdil, že bude v pátek jednat v Bruselu s eurokomisařkou Margrethe Vestagerovou o notifikaci podpory obnovitelných zdrojů energie. Bez notifikace nechce předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková vypsat podporu v hodnotě až 42 miliard korun. S Mládkovou cestou se prý původně nepočítalo, měl ho zastupovat náměstek Vladimír Bärtl.

Peníze podle ERÚ nemají dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. ERÚ tvrdí, že by vypsáním podpory překročil zákon.

Mládek sdělil, že v pátek se v Bruselu osobně setká s komisařkou Evropské komise pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerovou ve věci příslušných notifikací k zákonům, řešícím podporu obnovitelných zdrojů energie. Jeho primární snahou je zamezit hospodářským škodám, které reálně hrozí kvůli rozhodnutí ERÚ část podpor pro příští rok nevypsat. Ještě ve středu Mládek uváděl, že se s eurokomisařkou v tomto týdnu nestihne setkat kvůli složité bezpečnostní situaci, která v Bruselu panuje.

O problematice podpory, kterou šéfka ERÚ nechce oproti zvyklostem minulých let vypsat většině provozovatelům, jednali Mládek a Vitásková ve středu s prezidentem Milošem Zemanem, který by na návrh vlády mohl předsedkyni ERÚ odvolat. Podle prezidenta však její odvolání nepřichází v úvahu, údajně o tom ani nikdy neuvažoval.

Dotování obnovitelných zdrojů energie na začátku prosince projedná vláda. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky by tak mohl vyjádřit podporu, aby se Vitásková nemusela bát dotace vypsat. Česká republika zvažuje kvůli notifikaci i napsání dopisu předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudu Junckerovi. Notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a od začátku roku 2016.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down