V českobudějovickém výzkumném centru budou vědci studovat molekulární život rostlin

Molekulární život rostlin budou vědci studovat ve výzkumném centru, které počátkem příštího roku vznikne v Českých Budějovicích. Dvě nové skupiny v Biologickém centru Akademie věd ČR (BC AV) mají také rozvíjet moderní metody výzkumu buněk. Za BC AV to sdělila Daniela Procházková v tiskové zprávě. Vznik centra podle akademie podpořil evropský grant z výzvy ERA Chair zhruba 63 miliony korun. Projekt potrvá pět let.

"Pokud chceme při úbytku a snižující se kvalitě orné půdy a při stále nepříznivějších environmentálních podmínkách zvýšit výnos plodin, neobejdeme se bez znalosti základních molekulárních mechanismů adaptace rostlin na měnící se prostředí," uvedla předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová k založení centra. Zažímalová, která se profesně věnuje experimentální botanice, dodala, že poznatky o molekulárním životě rostlin jsou nezbytné i pro rozvoj udržitelného zemědělství. Díky grantové podpoře projektu vznikne na Ústavu molekulární biologie rostlin při Biologickém centru dvojice skupin. Zástupci centra podle Procházkové nyní hledají lídry týmů. Projekt má umožnit například zlepšení podmínek pro pěstování rostlin v kontrolovatelných podmínkách a metodu takzvané konfokální mikroskopie, která vědcům umožňuje sledovat děje v buňkách rostlin. Peníze z grantu podpoří i programy a zahraniční stáže vědců a studentů, kde si budou vyměňovat poznatky a zkušenosti. "Zároveň bude založena šestičlenná mezinárodní rada předních odborníků z oboru, kteří posílí excelentní výzkum rostlin na Biologickém centru. Jejím předsedou bude profesor Jiří Friml," uvedla Procházková. Grantová výzva ERA Chair je součástí prestižního evropského programu Horizon Europe pro financování výzkumu a inovací. Letos získaly tento grant čtyři české instituce – kromě Biologického centra AV je to Filozofický ústav AV, Masarykova univerzita v Brně a Univerzita Palackého v Olomouci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down