V části Frýdlantského výběžku na Liberecku platí zákaz vstupu do lesů

V podstatné části Frýdlantského výběžku na Liberecku platí od úterý zákaz vstupu do lesů. Oblast není kvůli polomům bezpečná. Hrozí i pády stromů, které navenek nevypadají poškozeně. Informovala o tom mluvčí Městského úřadu ve Frýdlantu Martina Petrášková.

Při extrémně silném větru z konce října loňského roku bylo v lesích v severní části Frýdlantského výběžku poškozeno 13 500 metrů krychlových dříví, které zatím lesníci zpracovali pouze částečně. Další velké škody způsobil silný vítr minulý týden ve čtvrtek. Je těžké je odhadnout. Krajský ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář se domnívá, že je to asi 5000 až 10 000 metrů krychlových.

Zákaz vstupu by měl platit až do 22. března pro oblast ohraničenou Heřmanicemi, Dětřichovem, Frýdlantem, Raspenavou, Krásným Lesem, Dolní Řasnicí, Horní Řasnicí, Srbskou až ke státní hranici s Polskem. V lesích je velké množství polomů a vývratů, které jsou nestabilní a i bez dalšího podnětu padají a ohrožují návštěvníky lesa. Dochází i k pádu stromů, u kterých není poškození na první pohled vůbec patrné, uvedla Hana Kučerová z oddělení životního prostředí odboru stavebního úřadu a životního prostředí ve Frýdlantě.

Škody způsobil silný vítr ve čtvrtek v minulém týdnu i v dalších částech Libereckého kraje, nikde jinde nejsou ale tak rozsáhlé. V celém Libereckém kraji je v  lesích poškozeno 15 000 až 20 000 metrů krychlových, odhadl Řičář. Podle něj jde většinou o jednotlivé stromy. Některé byly oslabené už při vichřici Herwart loni na konci října. V Libereckém kraji tato vichřice poškodila asi 150 000 metrů krychlových dřeva a Semily vyhlásily zákaz vstupu na oblíbenou Riegrovu stezku, která se vine údolím Jizery ze Semil do Podspálova. Nařízení platí pro stezku do 2. února.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down