V červnu vyroste na Znojemsku nová výrobna krmiv za půl miliardy korun

Ve Starém Petříně na Znojemsku otevře v červnu firma Rhea holding výrobnu krmiv za půl miliardy korun. Roční kapacita bude 120 tisíc tun. Ušetří tak dopravní náklady za desítky milionů korun. Ve Ctidružicích na Znojemsku otevře letos firma výkrmnu prasat. Za loňský rok čeká skupina tržby kolem 2,5 miliardy a zisk EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) 550 milionů. Uvedl to majitel Rhea holdingu Josef Kolář.

"Loňský rok byl v souhrnu dobrý, nicméně složitý. Živočišná výroba, až na produkci mléka, se zmítala ve velkých problémech. Děláme poměrně velké množství drůbežího a vepřového masa a tyto dva sektory nefungovaly vůbec. Vepřové maso bylo v obrovské ztrátě. To, co nám možná pomohlo, je Putinův výpad na Ukrajinu, který vyvolal paniku, co se bude dít s komoditami. Bez našeho přičinění nám stoupla cena rostlinných komodit a ztráty na úseku živočišné výroby jsme byli schopni sanovat," řekl Kolář.

Hlavní letošní investicí je výrobna krmiv na Znojemsku. Cílem je také šetřit náklady a životní prostředí. "Máme tolik farem, že už se vyplatí mít výrobnu sami pro sebe. A chováme se tím i ekologicky. Dnes vozíme krmivo na vzdálenosti větší, než je sto kilometrů. Nově bude průměrná vzdálenost 20 kilometrů, ušetříme velkou část (naší) uhlíkové stopy. Očekávám úspory dopravních nákladů v desítkách milionů korun," řekl Kolář. Dopravní náklady na krmiva klesnou o 85 procent. Stavbu financuje Kolář z úvěru.

Skupina s 550 zaměstnanci obhospodařuje v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku 25 tisíc hektarů. V posledních letech investuje hodně do chovu prasat, přestože je ztrátový. Loni v květnu otevřela v Častohosticích u Moravských Budějovic novou farmu na odchov 600 prasnic za 115 milionů. Holding rovněž investuje do drůbeže. Loni otevřel farmu na chov kuřat, na 312 tisíc kusů v Hejnicích, části obce Staré Hobzí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down