17.07.2009 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V České republice přibylo lesů

Výměra lesů v České republice se vloni zvýšila přibližně o 2000 hektarů na 2,653 milionu hektarů. Rozhodující podíl na tom mělo pokračující zalesňování zemědělsky nevyužívaných pozemků. Uvedlo to ministerstvo zemědělství ve Zprávě o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2008, kterou se má příští týden zabývat vláda.

Ekonomická situace lesních hospodářů se meziročně výrazně zhoršila, uvádí se ve zprávě. Hlavní příčinou byl výrazný pokles cen surového dříví v důsledku odbytové krize. Průměrný zisk vlastníka lesa včetně dotací na hospodaření loni klesl meziročně o třetinu na 667 korun. Z pohledu ochrany lesa hodnotí zpráva loňský rok jako jeden z méně příznivých v posledních letech. V jeho průběhu totiž tuzemské lesní porosty opakovaně poničily vichřice. Nejničivější byla vichřice Emma počátkem března 2008 a vichřice Ivan na konci loňského června. Škody v lesích dále působil kůrovec. Lesům neprospěly ani srážkové a teplotní extrémy.
Ve srovnání s rokem 2007, kdy tuzemské lesy zdecimoval orkán Kyril, však poklesly nahodilé těžby vynucené škodami v lesích zhruba o třetinu. Přesto představovaly více než 50 procent celkové těžby dřeva. Ta dosáhla loni 16,20 milionů metrů krychlových a meziročně poklesla o 12,5 procenta.
Počet zaměstnanců v lesnických činnostech se meziročně snížil o 7,4 procenta na 17.959. Pokračoval tak odliv pracovních sil, který trvá nepřetržitě od roku 1989.
Průměrná mzda v lesnictví ve srovnání s rokem 2007 vzrostla o 4,2 procenta na 18.779 korun, dosahovala tak přibližně 85 procent průměru v celém národním hospodářství.
Stát je i nadále většinovým vlastníkem lesů v českých zemích; více než 60 procent lesů bylo loni státních. Zhruba 16 procent patřilo městům a obcím. Soukromého či jiného vlastníka mělo 22,8 procenta lesů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down