19.05.2006 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V České republice se prokázaly další dva případy ptačí chřipky

Ke dvanácti případům ptačí chřipky přibyly další dva. Uhynulé labutě byly nalezeny u obce Kostice na Břeclavsku, nedaleko řeky Kyjovky. U obou ptáků byl prokázán virus H5, u jednoho z nich vysoce nakažlivá forma. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Okolo místa nálezu obou ptáků, kteří se nacházeli několik desítek metrů od sebe, začnou platit stejná mimořádná opatření, jaká platila v jižních Čechách při předchozích nálezech. Jejich základem je stanovení pásem ochrany a dozoru o poloměru tři a deset kilometrů od místa výskytu. Obce musejí v obou zónách provést soupis všech hospodářství s chovem drůbeže a zajistit kontejnery nebo nepropustné uzavíratelné nádoby pro uhynulá zvířata.
Největší drůbežárna v okolí je v Moravské Nové vsi, asi sedm kilometrů od Kostic. Patří firmě Sušárny Pohořelice. Nyní mají všechny tři haly prázdné, protože asi před čtrnácti dny dali všechna kuřata na porážku a nová nedovezli. S naskladňováním hodlají nyní počkat, uvedl jednatel firmy Milan Šťastný.
Chovatelé nesmějí chovat ptáky ve volném výběhu. V území kolem nálezu platí také zákaz přesunů drůbeže, vajec, podestýlky a krmiva a omezení vstupu lidí do drůbežáren; přes dezinfekční rohože musí vjíždět automobily do areálů chovů. Ochranná zóna podle Dubna částečně zasáhne i na území Slovenska a Rakouska.
Na jihu Čech byla zrušena poslední dvě z pěti ochranných pásem ve středu 10. května. Od čtvrtka 11. Května Česko zmírnilo i celorepubliková mimořádná opatření, která byla přijata kvůli ptačí chřipce v půli února. Opět je tedy možné pořádat výstavy a trhy drůbeže a ptáků chovaných v ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down