V ČR poprvé po několika letech stagnuje výměra ekologicky obhospodařovaných ploch. Za poslední měsíc se totiž ustálila na 254 tisících hektarech a došlo k jejímu posunu pouze o 0,02 %. Vyplývá to z údajů LPIS, tedy evidence uživatelských vztahů k půdě. Agroweb o tom informoval Svaz marginálních oblastí.
Tímto tempem by dokázalo ekologické zemědělství vyrůst ze současného podílu 6,6 % do roku 2010 na 7,7 %, přičemž cílem je deset procent. Přitom jsme v období těsně před podáváním žádostí o kompenzace do Programu rozvoje venkova, kdy by měly registrované hektary narůstat nejrychleji. Lze tedy očekávat, že budoucí nárůst ekologicky obhospodařovaných ploch bude spíše ještě pomalejší.
To by byl podle svazu podstatný neúspěch politiky Ministerstva zemědělství ČR, před kterým svými stanovisky varují i rozhodující zemědělské svazy (Svaz ekologických zemědělců PRO-BIO, Agrární komora ČR, Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů), které vyzvaly MZe k navrácení sazeb na původní slíbenou a schválenou výši.
„Tento vývoj je pádnou odpovědí na argumentaci ministerstva, které se obávalo nekontrolovatelného nárůstu ploch. I další argumenty, které byly ministerskými úředníky uváděny, jako například ten, že nárůst sazby u ekologického hospodaření na TTP je příliš velký, nemají moc společného s realitou. Pokud by toto ministerstvo myslelo vážně, jak se vyjádří ke skutečnosti, že sazby u Integrované produkce rostou dokonce na 329 procent?“ uvádí mimo jiné Svaz marginálních oblastí.