01.08.2022 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V České republice začala sezóna lovu srn, potrvá do konce prosince

V ČR dnes začala lovecká sezóna srn, potrvá až do konce prosince. Dospělí srnci se mohou lovit již od 1. května. Spárkatá zvěř do dvou let věku se může lovit celoročně. Doby lovu jsou určené vyhláškou Ministerstva zemědělství. Podle posledních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v posledních letech pohybuje počet ulovených kusů srnčí zvěře kolem sta tisíc.

Za sezónu 2020 až 2021, která trvala od 1. dubna 2020 do 31. března 2021, bylo uloveno 48 403 dospělých srnců, 32 263 srn a 24 904 srnčat.

Mláďata spárkaté zvěře se mohou celoročně lovit od roku 2020, kdy začala platit nová vyhláška. Týká se všech druhů spárkaté zvěře, jako jsou jeleni, mufloni a daňci s výjimkou kamzíků. Nová vyhláška přede dvěma lety prodloužila v některých případech doby lovu také dospělých jedinců, například mufloni se mohou lovit od července do konce března, dříve to bylo od srpna do konce prosince. U dospělých srnců se změnila doba jen v řádu týdnů.

Novela měla za cíl pomoci při obnově lesů po kůrovcové kalamitě, nahradila vyhlášku z roku 2002 a reagovala na změny podmínek na území ČR vlivem sucha nebo šíření kůrovce. Na velké škody způsobované přemnoženou vysokou zvěří upozorňují odborníci dlouhodobě. Podle statistiky zpracované Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů z kontrolních stanic v lesích působí stále se zvyšující stavy zvěře velké škody hlavně na mladých stromech.

Ústav v květnu upozornil na to, že na většině lokalit dochází při obnově lesních porostů k úbytku stromů nadměrným poškozením zvěří. Zvěř podle statistiky zničí v průměru 15 procent stromů na plochách, kde se obnovuje lesní porost.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down