25.06.2007 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V České republice začala sklizeň raných brambor

Pěstitelé u nás začali sklízet první letošní brambory. Do polí vyjeli v Polabí a na jižní Moravě, a jak uvedl Josef Králíček, tajemník Ústředního bramborářského svazu, s hektarovým výnosem jsou zatím spokojeni.

Ten se pohybuje lehce nad loňskou skutečností kolem 20 tun, i s farmářskou cenou. Za kilogram dostávají devět až deset korun. Celková úroda brambor se ještě nedá odhadnout, porosty by nyní potřebovaly více vláhy.
Kvůli loňské mimořádně nízké sklizni brambor v ČR výrazně stouply spotřebitelské ceny. V obchodech lidé za kilogram platili i 16 korun, proto tuto potravinu kupovali méně. Svaz odhaduje, že spotřeba brambor v zemi klesla o pětinu až o čtvrtinu.
Sklizeň letošních raných brambor naplno začala v uplynulém týdnu, a to na polích v nížinách, kde se zavlažují. Hektarové výnosy jsou zatím lepší než loni, přiblížil Králíček. Farmářská cena je podle něj na úrovni odpovídající tomuto období. Ze zahraničí se rané brambory téměř nedovážejí. "Je to dáno mimo jiné tím, že například v Německu se ceny v podstatě pohybují na stejné úrovni," vysvětlil Králíček.
Na Vysočině, kde se produkuje asi třetina českých brambor, pěstitelská sezona teprve začíná. Úroda bude záviset na počasí. "Řada porostů už nutně potřebuje srážky. Lokální deště, které se objevují, situaci neřeší," podotkl Králíček.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 140MB (28% of 500MB)