V Česku po roce a tři čtvrtě klesla výroba masa, meziročně o 1,5 procenta

V Česku v letošním prvním čtvrtletí po roce a tři čtvrtě klesla výroba masa. Snížila se meziročně o 1,5 procenta na 111 669 tun. Nejvýrazněji klesla u hovězího, méně bylo také drůbežího a vepřového. Na dlouhodobém minimu zůstávají ceny jatečných prasat. Výkup mléka se meziročně zvýšil o 2,2 procenta na téměř 771 milionů litrů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V chovech v prvním čtvrtletí meziročně přibylo skotu, méně bylo drůbeže, ovcí, koz a zejména prasat, kterých zemědělci chovali nejméně od počátku sledování v roce 1921, oznámil také ČSÚ.

Z výsledků živočišné výroby za první čtvrtletí vystupuje do popředí nižší výroba masa a zvláště u prasat již znatelný pokles stavů, komentovala čísla Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ. "Pro chovatele prasat je to důsledek neudržitelného rozdílu mezi tempem růstu cen vstupů a cen, za které svou výrobu prodávají," dodala.
Výroba vepřového od ledna do konce března klesla o procento na 52 710 tun. Snížil se počet poražených prasat z výkrmu, výrazně ale přibylo porážek prasnic. "Ceny jatečných prasat se i nadále držely dlouhodobého minima, ale vzhledem k nízké srovnávací základně se meziročně zvýšily o 1,1 procenta," uvedl ČSÚ. Zemědělci dostávali v průměru 25,59 koruny za kilogram v živé hmotnosti nebo 33,26 Kč za kilogram v mase.
Prasat v chovech ubylo v prvním čtvrtletí meziročně o 5,6 procenta na 1,43 milionu kusů, počet prasnic se snížil o víc než desetinu na necelých 81 000. "V letošním roce jsou celkové stavy prasat i stavy prasnic nejnižší od počátku sledování v roce 1921. Nejvíce prasat se chovalo v 70. až 90. letech minulého století," uvedla Renata Vodičková z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ. Pod čtyři miliony kusů podle ní stavy prasat klesly v roce 2000, pod tři miliony v roce 2005 a pod dva miliony v roce 2009.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down