V Česku se letos narodila vlčata nejméně deseti vlčím smečkám

V České republice se letos narodila vlčata nejméně deseti vlčím smečkám, a to na Šumavě, v Krušných i Lužických horách, u Ralska, na Broumovsku, ve Slezských Beskydech a v oblasti Javorníků. Dokazují to záběry z fotopastí, ale také videa pořízená v terénu. V tiskové zprávě sdělilo Hnutí DUHA Olomouc, které vede celostátní program na ochranu velkých šelem. Podle hnutí návrat přirozeného predátora kopytníků pomáhá vracet rovnováhu do lesů, protože vlci redukují přemnožené srnce, jeleny a divoká prasata.

"Je potěšující, že se vlk, podle naší legislativy kriticky ohrožený druh, pravidelně rozmnožuje od Beskyd až po Krušné hory. Jeho populace se v posledních letech zvětšuje, podobně jako v sousedních zemích," uvedl vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Kutal.
V souvislosti s růstem vlčí populace ale upozorňuje, že je třeba lépe zabezpečovat hospodářská zvířata, zejména ovce a kozy, protože pokud nejsou chráněny, jsou pro vlky vždy snadnější kořistí. "Proto chovatelům pomáháme s projekty na lepší zabezpečení stád," dodal.
V Podbezdězí a u Ralska zachytila fotopast čtyři vlčata v polovině července. "První novodobá výhradně česká smečka se tak rozmnožila už sedmým rokem v řadě i přesto, že se v průběhu roku její jednotliví členové potýkali s prašivinou (infekční parazitické onemocnění)," uvedlo hnutí. V Krušných horách se vlčata narodila druhý rok za sebou, ze zachycených záběrů není jasné, zda jich je pět nebo čtyři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down