V Českých Budějovicích začala Země živitelka, největší výstava zaměřená na zemědělství a venkov

Na českobudějovickém výstavišti dnes začala největší tuzemská výstava zaměřená na zemědělství a venkov Země živitelka. Její 41. ročník zahájil ministr zemědělství Marian Jurečka. V sobotu jsou její součástí národní dožínky. Až do úterý tam bude 628 vystavovatelů a obchodníků nabízet své zboží a služby na ploše přes 36 000 metrů čtverečních. Slavnostního zahájení se zúčastnili prezident české republiky Miloš Zeman a ministr zemědělství Marian Jurečka, na Národní dožínky má přijet premiér Bohuslav Sobotka. Loni akci navštívilo přes 100 000 lidí.

Největší tuzemský agrosalon tradičně prezentuje celé zemědělsko-potravinářské odvětví. Velmi silné je i v letošním roce zastoupení vystavovatelů zemědělské techniky. Po letech se na výstavu vracejí také výrobci krmiv. Chovatelé předvedou plemenný dobytek. Potravinářská část výstavy bude zaměřena především na oceněné výrobky od regionálních výrobců a na národní značku kvality Klasa. Zvláštní pavilony budou věnovány obnově a rozvoji venkova, lesnímu a vodnímu hospodářství a myslivosti. Výstava potrvá do 9. září.

Ministerstvo zemědělství pro její návštěvníky připravilo například informační akci o bezpečnosti potravin, semináře pro odborníky, ministr ocení vědecké pracovníky, sdělil ředitel odboru komunikace ministerstva Hynek Jordán.

„Považuji Zemi živitelku za jednu z nejdůležitějších akcí, která propaguje dobrou práci našich zemědělců a potravinářů a seznamuje s ní i veřejnost. Byl bych rád, kdyby napomohla zvýšit prestiž zemědělského povolání mezi lidmi, protože je to činnost, která zajišťuje nejdůležitější potřeby,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Při zahájení výstavy předal ministr Jurečka novým držitelům certifikáty národní značky kvality Klasa. Udělil také Ceny ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky a Ceny za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a experimentálního vývoje.

Ministerstvo zemědělství má na výstavě vlastní informační stánek a expozici v pavilonu Z. Ta seznamuje návštěvníky s Programem rozvoje venkova, který umožňuje čerpání evropských dotací například na investice do zemědělských podniků nebo na podporu mladých zemědělců.

V informačním stánku mohou návštěvníci získat údaje o činnosti jednotlivých odborných úseků ministerstva, které se týkají potravin, dotací nebo lesního hospodářství. Dozví se i podrobnosti o práci Státního pozemkového úřadu, Svazu pěstitelů chmele ČR a dalších resortních institucí.

Pro spotřebitele přichystalo Ministerstvo na neděli 31. srpna Den zdraví o bezpečnosti potravin. Program je zaměřený i na děti školního a předškolního věku. Nejmenší návštěvníci se mohou po celou dobu trvání výstavy zúčastnit zábavných soutěží s lesnickou tematikou.

„Děti školního i předškolního věku by se měly seznámit s přírodou a také se zemědělstvím, protože významně ovlivňuje krajinotvorbu i zachování druhové rozmanitosti,“ uvedl Marian Jurečka.

Ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem zajistilo ministerstvo prezentaci výrobců oceněných značkami kvality Klasa a Regionální potravina.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down