Drůbež na farmě Zemědělsko obchodního družstva Zálší v Tisové na Orlickoústecku zabil vysoce patogenní virus ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i člověku. Ukázaly to výsledky testů v národní referenční laboratoři v Praze. Dnes to sdělila Státní veterinární správa ČR.
U nás jde o první případ ptačí chřipky v chovu drůbeže. Ten je uzavřen a všechna zvířata budou zlikvidována. Následně bude místo vyčištěno a dezinfikováno. Státní veterinární správa také podle Zbyňka Semeráda z odboru ochrany zdraví a pohody zvířat rozhodla o utracení drobných chovů drůbeže v obci Tisová. Podle posledních informací by se jednalo o 930 kusů. Veterináři dále vymezí pásma v okruhu tři kilometry a deset kilometrů od místa výskytu. V prvním pásmu se provede soupis všech hospodářství s drůbeží včetně drobných chovů, ve druhém se sepíší chovy komerční. V nich pak veterináři zjistí jaký je zdravotní stav zvířat.
Pro chovatele v obou pásmech pak bude platit zákaz chovu drůbeže ve volném výběhu. V území kolem nálezu bude rovněž zakázán přesun drůbeže, vajec či podestýlky. S konečnou platností opatření stanovuje Krajská veterinární správa.
V další zóně zahrnující celý Pardubický kraj a Rychnov nad Kněžnou z Královéhradeckého kraje bude zřejmě rovněž platit zpřísněný režim. Mimo jiné se nebudou smět pořádat výstavy a trhy ptáků a drůbeže. Chovatelé budou mít povinnost hlásit podezřelé úhyny a veterinární dozor zesílí.
Veterináři již mají hypotézu o tom, jak se ptačí chřipka na farmu v Tisové dostala. "Předpokládáme, že zdrojem nákazy byla podestýlka ze stohu, který byl mimo areál blízko rybníka," uvedl Semerád s tím, že podestýlka tam mohla být kontaminována trusem volně žijících ptáků.
První případ ptačí chřipky se v ČR objevil v březnu 2006, poté bylo zaznamenáno dalších 13 výskytů. Vždy šlo o volně žijící ptáky - labutě, které byly nakaženy člověku nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1.