V chovu kachen na Nymbursku je letošní osmé ohnisko ptačí chřipky

Veterináři odhalili v pátek v chovu kachen společnosti Perena v Nouzově u Dymokur na Nymbursku další ohnisko ptačí chřipky, letos osmé. Na farmě je 1900 kachen, veterináři musejí všechny utratit. Kolem ohniska budou vymezena ochranná pásma a vydána mimořádná veterinární opatření, řekl zástupce mluvčího Státní veterinární správy Petr Majer.

Farma leží v ochranném pásmu ohniska v Kozojedech v Královéhradeckém kraji. "V rámci monitoringu v ochranných pásmech se v tomto chovu odebraly vzorky a odeslaly se na vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha, které následně potvrdilo v chovu ptačí chřipku H5N1. Na stanovení patogenity se v současné době čeká," uvedl Majer.

V chovech kachen firmy Perena na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje se ptačí chřipka objevila už v roce 2021, tehdy muselo být vybito téměř sto tisíc kachen.

Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od loňského 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. V Česku se minulý rok objevilo 20 ohnisek nákazy. Letos veterináře zaměstnává hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky v republice. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750 tisíc nosnic. Celkovou hmotnost veterináři odhadli na tisíc tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down