V chovu pstruhů v Lomnici na Bruntálsku byla potvrzena infekční nákaza

V chovu pstruhů duhových v hospodářství Tylov v Lomnici na Bruntálsku byla potvrzena nákaza virovou hemoragickou septikemií (VHS). Téměř třetina z šesti tun ryb od začátku ledna uhynula, zbylé budou tento týden utraceny a zlikvidovány v asanačním podniku. Ohnisko této nebezpečné nákazy lososovitých ryb bylo v Česku zaznamenáno po dvou letech, tehdy bylo kromě jiných i ve stejném hospodářství jako teď. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Když na farmě začaly ve větší míře hynout ryby, veterinární inspektoři vyslovili podezření na nákazu VHS. Farma přijala předběžná opatření proti šíření nákazy spočívající v uzávěře hospodářství a zákazu přesunů ryb. Vyšetření ve Státním veterinárním ústavu posléze nákazu potvrdilo.
"Na základě výsledku vyšetření byla vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Ta kromě uzávěry hospodářství a zákazu přesunů ryb spočívají v utracení všech zbývajících ryb a jejich bezpečné likvidaci v asanačním podniku či zpracování klinicky zdravých ryb v zařízení schváleném pro tlumení nákaz a sanaci rybochovných nádrží, které musí následně šest týdnů ležet ladem," uvedl mluvčí SVS.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down