24.03.2021 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Chudonicích začala likvidace chovu kachen s ptačí chřipkou

V Chudonicích u Nového Bydžova na Královéhradecku začala dnes ráno likvidace chovu kachen s ptačí chřipkou. Utraceno bude asi 9000 ptáků. Již v pondělí a v úterý hasiči zlikvidovali nakažené chovy v Dobřenicích a v Zábědově s celkem asi 40 000 kachnami. Informovala o tom mluvčí hasičů Martina Götzová. V regionu ptačí chřipka zasáhla pět chovů firmy Perena z Chlumce nad Cidlinou celkem s 55 000 kachnami.

Na likvidaci chovu v Chudonicích by se mělo během dne vystřídat asi 50 hasičů. V minulých dnech to bylo 70 hasičů. Chov v Chudonicích je výrazně menší, je ve třech halách. V Dobřenicích, kde bylo asi 24 000 kachen, bylo hal 11.
Způsob utrácení je stejný jako v Dobřenicích a v Zábědově. Hasiči kachny z hal vynášejí a následně usmrcují v kontejnerech s oxidem uhličitým. Pracují v ochranných oblecích. Utracené kachny končí v asanačních podnicích v Žichlínku na Orlickoústecku či Věži na Havlíčkobrodsku.
Ptačí chřipka se rozšířila kromě Dobřenic, Zábědova a Chudonic i do chovů ve Vinici na Nymbursku ve Středočeském kraji a ve Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji. Nákaza v nich byla zjištěna minulý týden. Veterináři předpokládají, že likvidace všech chovů by mohla skončit ve čtvrtek.
Všechny chovy patří firmě Perena z Chlumce nad Cidlinou, která je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech v regionu. V roce 2019 vylíhla 14 milionů kachňat. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že výdaj státu na odškodnění chovatele by mohl být kolem 30 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down