V ČR je 1150 lesníků vyškoleno pro osvětu o hospodaření v lesích

V České republice je 1150 lesníků vyškolených pro výchovné programy o lesích a hospodaření v nich. Jejich zástupci se spolu s lesníky z dalších 15 zemí účastnili Evropského kongresu lesní pedagogiky, který se na vysočině konal minulý týden. Mezinárodní setkání podpořil také Constantin Kinský, jehož společnost sídlící na zámku ve Žďáru nad Sázavou obhospodařuje 5700 hektarů lesů.

Lesní pedagogiku považuje Kinský za důležitou pro to, aby lidé vychovávaní dnes převážně ve městech pochopili, co se v lesích děje, že se lesníci musejí vyrovnávat s dopady klimatických změn a proč bojují s kůrovcem. "Snažíme se jim vysvětlit, že když jste šikovný, pak ekonomika a ekologie jdou ruku v ruce," řekl. S prací lesníků se na zámku Kinských mohou lidé seznámit i na Dni venkova 28. října. Uvidí kupříkladu, jak se v lese pracuje s koňmi a s loveckým psem.

Evropský kongres lesní pedagogiky se koná od roku 2006, vždy v jiné zemi. Cílem je výměna zkušeností a nejlepších programů napříč Evropou, řekla na  závěrečné tiskové konferenci na žďárském zámku Pavla Bortlová z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. Podotkla, že lesní pedagogika je zaměřena na výchovu dětí prožitkem. Do lesa s nimi nechodí učitelé, kteří se něco naučili o lese, ale lesníci, kteří si doplnili pedagogické vzdělání.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down