30.01.2002 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR již bylo na BSE vyšetřeno 128 tisíc zvířat

Česká republika již na tzv. nemoc šílených krav (BSE) vyšetřila přes 128.000 kusů skotu. Zhruba 114 tisíc vzorků veterináři prověřili v loňském roce. Letos zatím testy prošlo přes 14 tisíc zvířat. Informovala o tom Státní veterinární správa s tím, že dosud byly zjištěny dva pozitivní případy.

Na testování BSE loni SVS vynaložila zhruba 145 miliónů korun. Kolem 13.800 vyšetření přitom zaplatili soukromníci, kteří zvířata nechali kontrolovat nad rámec státní zakázky. Od ledna hradí náklady testování podle nové vyhlášky ministerstva zemědělství porážková místa, tedy jatka. Podle Asociace soukromého zemědělství ale zpracovatelé přenesli prakticky veškeré náklady testování na zemědělce. SVS nařídila testovat na BSE veškerý poražený skot starší 30 měsíců 12. června poté, co se v ČR 8. června potvrdil první případ nemoci. Předtím se vyšetřovaly pouze vymezené rizikové skupiny. Druhý případ BSE se v ČR objevil koncem srpna.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down