V ČR se během června zvětšuje rozsah půdního sucha, letos je dosud nejrozsáhlejší

Kvůli vysokým teplotám a slabým srážkám posledních dnů se zvětšuje v Česku rozsah zemědělského sucha, tedy sucha v půdě do jednoho metru. Letos jde o dosud největší rozsah sucha. Podle webu Intersucho zasáhly dva nejhorší stupně sucha v neděli už 11 procent území. Sucho není na 12 procentech území a paradoxně jde o území jižní Moravy a západní části středních Čech, což jsou obecně sušší oblasti, vyplývá z údajů na webu Intersucho.

Vědci hodnotí míru sucha v půdě do jednoho metru na základě poměru aktuální situace s průměrnou situací v letech 1961 až 2010. To, že je jižní Morava na mapě míry sucha z velké části bílá, tedy neznamená, že by na jižní Moravě byl nyní dostatek vody v půdě, jen jde o situaci, která je v tomto období běžná. Při pohledu na mapu nasycenosti půdy je na tom jižní Morava nejhůře společně s Polabím a Poohřím. Proti průměrnému nasycení půdy v tomto období však panuje nejhorší situace v severní polovině republiky na východ od Prahy. Nejintenzivněji je suchem zasažené Podkrkonoší a prakticky celý Královéhradecký kraj.
Podle klimatologa z Ústavu výzkumu globální změny Pavla Zahradníčka v červnu pršelo převážně z přeháněk a bouřek, které mají výrazně lokální charakter, proto se může situace lokálně lišit. Intenzivnější déletrvající deště se Česku v červnu zatím vyhýbaly. "Nejvíce srážek spadlo v minulém týdnu v oblasti Jeseníků a na jihozápadě republiky, a to okolo 30 milimetrů za týden. Na většině území napršelo většinou jen do deseti milimetrů. Půdní sucho se bude v dalších deseti dnech rozšiřovat, i když díky očekávaným přeháňkám z bouřek se čeká velká prostorová proměnlivost. I tak platí, že až na 80 procentech území republiky se bude v dalších deseti dnech vyskytovat sucho," uvedli tvůrci projektu Intersucho.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down