05.11.2018 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V ČR se vylíhlo více hus, v obchodech jsou ale většinou maďarské

V Česku se letos vylíhlo přes 184 tisíc housat, meziročně o zhruba osm tisíc více. Vyplývá to z dat státního podniku Mezinárodní testování drůbeže Ústrašice. Většina z hus se zkonzumuje v ČR, vyvezlo se jich zhruba 32,5 tisíce. V obchodech jsou však nejčastěji husy z Maďarska v cenách do 130 korun za kilogram zmrazené husy, sdělila předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Chlazená husa stojí kolem 200 korun za kilogram, nad dvě stě korun se vyšplhají husy prodávané na farmářských trzích. Husy se v ČR konzumují hlavně v období kolem svátku sv. Martina, který připadá na neděli 11. listopadu.

Loni se do ČR podle údajů Českého statistického úřadu dovezlo skoro 520 tun zmrazeného masa z hus z Maďarska a kolem 208 tun z Německa. Hodnota dovozu z těchto dvou zemí byla 68,2 milionu korun. Podle Dlouhé hodně hus vykoupily restaurace, které připravují na příští dny slavnostní menu. Dlouhá doporučuje českou před maďarskou produkcí, v ČR se však prakticky velkochovy nevyskytují, problém je i s nedostatečnými jatkami, dodala.

To by se brzy mohlo změnit. Jak řekl v říjnu spolumajitel rodinné husí farmy v Tovačově na Přerovsku Zbyněk Opatrný, farma letos investovala více než milion korun do nové porážky, díky které bude moci znásobit produkci a uspokojit rostoucí poptávku po svátečních husách. Jatečný provoz by měl být zprovozněn ještě letos. Podle Opatrného bude nová porážka vykrmených hus a další drůbeže zřejmě první zařízením svého druhu na Moravě, které bude provozovat přímo farma.

Mluvčí řetězce Tesco Václav Koukolíček řekl, že husy se prakticky prodávají pouze před svatým Martinem, v jiných obdobích jsou prodeje téměř nulové. V nabídce nyní má mražené husy v ceně kolem 100 korun za kilogram o hmotnosti tři až čtyři kilogramy a chlazené kolem tří kilogramů. Podle mluvčí Makra Romany Nýdrle má letos řetězec 95 procent hus z Maďarska.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down