V ČR se zatím neobjevila závadná pšenice z Ukrajiny, uvedla inspekce

V Česku se zatím neobjevil problematický vzorek pšenice dovezené z Ukrajiny. Řekl to mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva. Na Slovensku kontrolní úřady zjistily v zásilce obilí zbytky pesticidů. Dnes to oznámil tamní ministr zemědělství Samuel Vlčan. České ministerstvo zemědělství minulý týden uvedlo, že kontroly tranzitu zemědělských komodit přes ČR se zpřísní. Na dovoz levné pšenice z Ukrajiny si stěžují zemědělci hlavně v Polsku a dalších zemích. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR upozorňují na to, že čeští zemědělci mají kvůli dovozu ukrajinského obilí na evropský trh problém prodat část loňské úrody.

Kopřiva uvedl, že inspekce žádný problematický vzorek obilovin nezachytila ani minulý rok. "Letos samozřejmě v kontrolách pokračujeme a vzorky odebíráme. Pokud by měl kdokoliv podezření, může nám poslat podnět a budeme se jím zabývat," doplnil.
Na Slovensku se pesticidy našly v zásilce obilí o hmotnosti 1500 tun. Potvrdily je tři laboratoře, uvedl Vlčan. Úřady zatím neví, zda by koncentrace látek mohla ohrozit lidské zdraví. Zásilku ukrajinské pšenice s vyšší koncentrací pesticidů měl podle ministra zpracovat jeden ze slovenských mlýnů a úřady ji zachytily dřív, než zpřísnily pravidla přepravy obilí z Ukrajiny přes Slovensko. Nová opatření ohledně kontrol a tranzitu ukrajinského obilí oznámila Bratislava minulý týden.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down